Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Prvi mesec leta usmiljenja je v vatikanski baziliki k zakramentu sprave pristopilo veliko več ljudi kot sicer. V zadnjem času pa znova opažajo upad števila spovedi, predvsem tujcev. Razlog za to je dejstvo, da je zaradi terorističnih groženj v Rimu število neitalijanskih romarjev bistveno manjše kot prejšnja leta.
Danes minevajo tri leta od izvolitve papeža Frančiška. Temu je bila namenjena tudi sredina oddaja Pogovor o, v kateri smo med drugim osvetlili papeževa zadnja in prihodnja potovanja, obe sinodi o družini in odprtost do migrantov. Tri leta Frančiškovega vodenja Cerkve sta komentirala urednica oddaje Obzorja duha na Tv Slovenija s. Romana Kocjančič ter dekan in župnik v Štandrežu Karlo Bolčina.
Ob tretji obletnici izvolitve papeža Frančiška v Slovenijo prihaja film Papež Frančišek: Pot do Svetega sedeža. V njem skozi oči mlade španske novinarke Ane sledimo življenjski poti številnih preizkušenj, ki so izoblikovale Jorgeja Maria Bergoglia na poti do voditelja katoliške Cerkve. Predpremiera filma bo v nedeljo, 20. marca, v Koloseju, na sporedu pa bo od 24. marca, tudi v Kinu Komuna. Novinarji in drugi predstavniki Cerkve v Sloveniji smo si film že lahko ogledali. Med gledalci so bili tudi ljubljanski nadškof Stanislav Zore, poznavalec filmov p. Andraž Arko in prevajalec Andrej Turk. Po ogledu so spregovorili o svojih vtisih.
Splošni molitveni namen papeža Frančiška za mesec marec se glasi: da bi družine v stiski dobile potrebno podporo in da bi otroci lahko odraščali v zdravem in mirnem okolju. Tako kot je običajno od januarja dalje, je sveti oče temu molitvenemu namenu posvetil posebno video sporočilo.
Svet katoliških laikov Slovenije je ogorčen nad nedavnimi napadi na versko svobodo, ki se izražajo prek grafitov, pa tudi v izjavah nekaterih javnih oseb in ustanov zaradi molitve pred porodnišnico. Po mnenju ministrstva za delo, družino in enake možnosti naj bi tiha molitev kršila pravice žensk do splava. Varuh človekovih pravic pa je na spletni strani objavil, da gre pri molitveni pobudi za svojevrstno ‘nasilje’ nad že doseženimi pravicami žensk in da se z molitvijo nadleguje ženske različnih prepričanj, kar naj bi spadalo med oblike diskriminacije. Katoliški laiki poudarjajo, da prepoved javnega izpovedovanja vere vodi v totalitarno družbo.