Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež Frančišek je po koncu 20. mednarodnega potovanja, ki ga je vodilo v Kolumbijo, tudi tokrat imel tiskovno konferenco na letalu. Odgovarjal je na vrsto vprašanj o aktualnih temah – od evropske in ameriške migrantske politike, groženj Severne Koreje, razmerah v Venezueli in podnebnih spremembah do udarca, ki ga je utrpel v glavo.
Papež Frančišek, ki se je danes vrnil iz Kolumbije, si očitno ne bo vzel nobenega premora. V Vatikanu namreč do srede zaseda Svet devetih kardinalov, običajno pa se je teh srečanj udeleževal tudi sveti oče. Tajnik tega sveta, msgr. Marcello Semeraro, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da je njihovo delo za reformo rimske kurije skoraj končano.
Papež Frančišek je končal petdnevni obisk Kolumbije. Zadnji včerajšnji dogodek je bila sveta maša v Cartageni, pri kateri je Kolumbijce pozval, naj naredijo prvi korak k miru. Pri opoldanski molitvi je molil tudi za mirno rešitev krize v sosednji Venezueli.
Zadnji papežev dogodek v Medellinu je bilo srečanje s približno 12 tisoč duhovniki, redovniki, redovnicami, bogoslovci in njihovimi družinami. Sveti oče je spregovoril o bistvu poklicanosti, hkrati pa izpostavil mlade in mamila, ki uničujejo njihova življenja.
Papež Frančišek je včerajšnji dan v Kolumbiji preživel v mestu Villavicencio, območju, ki ga je najbolj prizadela vojna med vlado in gverilci. Tam je daroval sveto mašo, nato pa vodil najbolj pričakovani dogodek potovanja – molitev za narodno spravo. V nagovoru je med drugim dejal, da si družinski člani zaslužijo vedeti, kaj se je zgodilo pogrešanim sorodnikom, saj sta resnica in sprava neločljivo povezani. Prav tako je treba priznati, kaj se je zgodilo mladoletnikom, ki so jih rekrutirali gverilci in paravojaške skupine, ter priznati bolečino žensk, žrtev nasilja in zlorab.