Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Vatikan je objavil papeževo poslanico za svetovni dan bolnikov, ki ga obeležujemo 11. februarja. Osrednja slovesnost bo letos v Kalkuti v Indiji in bo imela torej za zavetnico sv. Mater Terezijo.
Papež Frančišek je po nenadni smrti hongkonškega škofa Michaela Yeunga včeraj za novega apostolskega administratorja imenoval 79-letnega upokojenega hongkonškega škofa, kardinala Johna Tonga. Ta je škofijo vodil od leta 2009 do 2017 in pričakuje, da jo bo zdaj upravljal le kratek čas. Po sporazumu med Vatikanom in Kitajsko o imenovanju škofov pa bo celinska Kitajska gotovo zelo pozorno spremljala, kdo bo vodil katoličane v tej nekdanji britanski koloniji, ki je leta 1997 prešla pod Kitajsko, a še vedno ohranja poseben status.
Papež je danes sprejel veleposlanike, akreditirane pri Svetem Sedežu. V nagovoru so odmevale teme, kot so: migracije, spolne zlorabe, nasilje nad ženskami, mladi, nove oblike suženjstva, nemoralnost jedrskega orožja, odnos do planeta. Sveti sedež ima diplomatske odnose s 183 državami, tem se pridružujeta še Evropska unija in Suvereni malteški viteški red.
Cerkev mora narediti vse, kar je možno, in tudi, kar je nemogoče, da bi izkoreninila pojav spolnih zlorab, je za italijansko televizijo TV 2000 dejal vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Spregovoril je tudi o mednarodnih potovanjih, ki papeža čakajo v tem letu.
Katoliški mediji od zadnjega dneva lanskega leta ugibajo, zakaj sta odstopila vatikanski tiskovni predstavnik Greg Burke in namestnica Paloma Garcia Ovejero. Nekateri navajajo napetosti v Dikasteriju za komunikacije, drugi, da gre za dva visoko cenjena novinarja, za katera je bilo samo še vprašanje časa, kdaj jima bo takšnega PR-ovstva dovolj.