Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
V Vatikanu so minuli teden predstavili dokument o ekonomsko-finančnih vprašanjih, ki poudarja, da mora denar služiti, ne vladati. Tako na podlagi družbenega nauka Cerkve ponuja nekaj etičnih smernic za razmislek na tem področju. Dokument sta pripravila Kongregacija za nauk vere in Dikasterij za služenje celostnemu človeškemu razvoju, ki poudarjata, da ima vsaka gospodarska odločitev moralno in etično razsežnost.
Čilski škofje so objavili izjavo, v kateri so se opravičili žrtvam, papežu, državi in Božjemu ljudstvu zaradi storjenih napak in dejanj opustitve. Žrtvam so se zahvalili za vztrajanje in pogum kljub temu, da so doživljale tudi napade s strani cerkvene skupnosti. Sporočili so, da so vsi papežu podali odstopno izjavo. Sedaj je na vrsti Frančišek, ki bo za vsakega škofa odločil, ali bo sprejel odstop ali ne.
Vatikan v zvezi s čilskimi škofi ni sporočil še nobene odločitve, najverjetneje pa bo do tega prišlo kmalu. To je razvidno iz pisma, ki ga je papež Frančišek sinoči izročil vsakemu od 34-ih čilskih škofov, ki so se od torka do včeraj v Vatikanu udeleževali kriznega sestanka zaradi spolnih zlorab v Cerkvi v Čilu.
Čilski škofje so popoldne začeli prvo izmed srečanj s papežem zaradi spolnih zlorab. V Vatikanu bodo do četrtka. Tajnik čilske škofovske konference je včeraj na tiskovni konferenci povedal, da bodo papežu prisluhnili z držo bolečine in sramu ter odprtosti do njegovih odločitev kako naprej. Med ukrepi so lahko umik škofov, reforma semenišč in plačilo odškodnin žrtvam.
Papež Frančišek se je sinoči v lateranski baziliki srečal s svojo škofijo oziroma njenimi škofi, duhovniki, redovniki, redovnicami in laiki. S tem se je sklenila pobuda, ki so jo po župnijah začeli pred letošnjim postom – razmišljali so o duhovnih boleznih oziroma naporih pri oznanjevanju evangelija. Ob tem so ugotovili neko splošno utrujenost župnij.