Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Ob upadanju števila okuženih in hospitaliziranih se prebuja upanje, da bo mogoče širitev koronavirusne bolezni vendarle zajeziti. Preizkušnja, ki je vse človeštvo zajela v zadnjem letu, pa bo gotovo prinesla svoje posledice. O njih govorijo sociologi, pa tudi papež Frančišek.
Spominjamo se 125. obletnice smrti slovenske mistikinje in kandidatinje za blaženo Magdalene Gornik. Poleg izjemnih pojavov, kot so bila številna mistična doživetja, zamaknjenja, Kristusove rane in življenje brez hrane in vode, je značilna njena velika želja po brezmejni ljubezni do Jezusa.
Slovenski kazenski zakonik na področju spolnega nasilja in posilstva zahteva, da morajo žrtve dokazovati, da so se nasilju upirale. Inštitut 8. marec in tudi nekateri politiki pa predlagajo model, ki žrtvi neposredno odvzema občutek krivde za preživeto nasilje.
Puščava je prostor, kjer Bog spregovori človeku, pa tudi kraj preizkušnje in skušnjav, ko Skušnjavec izkoristi naše šibkosti, je pred opoldansko molitvijo dejal papež Frančišek. Razlagal je namreč evangeljski odlomek, ko se je Jezus za 40 dni odpravi v puščavo in je tam skušan.
Papež Frančišek je včeraj na domu obiskal skoraj devetdesetletno Edith Bruck, madžarsko pisateljico, ki je preživela holokavst. V enournem pogovoru mu je pripovedovala o svetlih trenutkih, ki so bili posejani skozi izkušnjo pekla v koncentracijskem taborišču. Papež ji je dejal, da se s tem obiskom poklonil ljudstvu, ki je mučenec norosti nacističnega populizma.