Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Če želimo družbo prenoviti, se po pandemiji ne moremo vrniti v prejšnjo t.i. normalnost, je danes zatrdil papež Frančišek. Slednja je bila namreč bolna zaradi krivic, neenakosti in propadanja okolja. Pot, ki jo je začel s katehezami o tem, kako bo po pandemiji, pa naj bi sedaj prehodili skupaj, s pogledom uprtim v Jezusa.
Zaradi koronavirusa je v Evropi umrlo več kot 400 duhovnikov in redovnikov. Največjo ceno je plačala Nizozemska, saj je tam življenje izgubilo 181 ostarelih redovnikov, sledi Italija z 121 umrlimi duhovniki in nato Španija s 70. Udeleženci zasedanja Sveta škofovskih konferenc Evrope so se v preteklih dneh pogovarjali o tem, kako se je Cerkev odzvala na pandemijo.
Internet je spremenil svet, saj nam v trenutku približa tudi tiste novice, ki jih uradni mediji zamolčijo. Veliko revolucijo so predstavljala družbena omrežja, kjer je bilo mogoče vse te novice tudi predebatirati, se povezovati, izražati svoja mnenja. Prav slednje pa je podprlo jez besed, ki jih ljudje sicer v živo ne bi nikoli izrekli. Dovolj je zjutraj prebrati kakšne spletne forume, pa imaš pokvarjen dan.
Konec tedna je v Cerkvi na Slovenskem minil v znamenju svetniških osebnosti: v Kopru so dobili novega zavetnika sv. Hieronima, obhajali smo Slomškovo nedeljo, na Rakovniku pa so se spomnili Božjega služabnika Andreja Majcna. Živost naše Cerkve sta izrazila še dva dogodka: v Stični se je zbralo 150 voditeljev zakonskih skupin iz Družine in življenja, v Slovenj Gradcu pa so pripravili tradicionalno »radživimovanje« in medse povabili nuncija.
Tiskovni urad Svetega sedeža je sporočil, da nekdanji tretji mož v Vatikanu in prefekt kongregacije za svetnike kardinal Angelo Becciu odstopa s tega mesta in se odpoveduje pravicam, ki jih je pridobil s kardinalskim nazivom, med drugim tudi glasovanju v konklavu.