Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
V nedeljo, dan po smrti papeža Benedikta XVI., so v Vatikanu objavili njegovo oporoko. Njegov dolgoletni tajnik škof Georg Gänswein pravi, da jo je pokojni papež, ročno, zelo čitljivo, z značilno zelo drobno, a berljivo pisavo, na dveh straneh napisal že avgusta leta 2006, na liturgični praznik mučeništva sv. Janeza Krstnika.
Ob smrti zaslužnega papeža Benedikta XVI. smo v studio povabili prof. dr. Antona Štruklja, ki je Josepha Ratzingerja in nato papeža Benedikta spremljal skozi 40 let. Prevedel je tudi veliko njegovih del. Zaupal nam je, kaj mu je povedal v njunem zadnjem zasebnem pogovoru pred nekaj leti, ko sta se srečala v domu samostana, kjer je zaslužni papež bival. Povprašali pa smo ga tudi o tem, kakšen je bil Benedikt XVI. kot duhovnik, kam je usmerjal Cerkev, kakšen je bil njegov odnos do Marija in kakšen pečat bo pustil Cerkvi.
Predsednica Gibanja fokolarov Margaret Karram je ob smrti zaslužnega papeža Benedikta XVI. zapisala, da njeno srce navdajajo spoštovanje, hvaležnost in velika ganjenost. V izjavi je v svojem imenu in v imenu Gibanja, ki ga je spremljal z bližino in ljubeznijo, izrazila najglobljo hvaležnost za delo in življenje papeža Benedikta XVI.. Z vso Cerkvijo smo zbrani okoli papeža Frančiška, ko ga vračamo Bogu, saj smo prepričani, da je že sprejet v nebeško slavo, je zapisala Margaret Karram.
Potem, ko je bil leta 2005 izvoljen na Petrov sedež, je papež Benedikt XVI. svojo veličino pokazal s tem, da je ob pešanju moči iz tega položaja 28. februarja 2013 odstopil.
Papež Frančišek je pri večernicah na Silvestrovo spregovoril o pomenu prijaznosti, ki naj bi jo znova pridobili v današnji individualistični in potrošniški družbi, ko so nam drugi ljudje pogosto ovire, ali jih celo zavračamo. Pri tem je spomnil na pokojnega papeža Benedikta XVI., ki je to krepost prijaznosti, ljubeznivosti dobro živel v vsej svoji plemenitosti.