Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Po prazniku Vseh svetih se danes spominjamo vernih rajnih. Začetek spomina vernih duš v vicah izvira iz leta 998, ko je benediktinski opat sv. Odilo ukazal samostanom, naj l. novembra popoldne po cerkvah zvoni mrtvim v spomin, menihi pa naj molijo večernice; drugi dan naj za mrtve opravijo jutranjice in hvalnice ter zanje mašujejo in delijo miloščino. Omenjena navada se je hitro razširila.
Papež Frančišek je popoldne daroval sveto mašo na pokopališču Verano v Rimu. Sledila je molitev za rajne in blagoslov grobov. Papež je posebej molil za vse žrtve nasilja, še posebej za kristjane, ki so svoje življenje izgubili zaradi verskega preganjanja. V homiliji pa je spregovoril o upanju, s katerim nas navdajata praznika Vseh svetih in spomin vernih rajnih. Upamo namreč, da bomo nekoč videli Boga in postali podobni Njemu.
Obhajamo slovesni in zapovedani praznik vseh svetih. V sončnem rimskem dopoldnevu se je na Trgu sv. Petra v Vatikanu znova zbrala velika množica ljudi, ki jih je ob koncu opoldanske molitve papež Frančišek znova pozdravil. Med njimi je posebno pozornost namenil udeležencem tako imenovanega „teka svetnikov“, ki ga je organizirala ustanova „Don Bosko v svetu.“ Ob tem je spomnil na besede sv. Pavla, da je naše življenje „tek“, da bi dosegli nagrado svetosti ter nato udeležence pohvalil za dober zgled ter se jim zanj tudi zahvalil.
Pred nami je praznik Vseh svetih. Zaradi vpliva zahodnih držav pa se po vsem svetu vedno bolj širi praznovanje noči čarovnic, ki ima povsem poganske korenine. Mladi iz Rima so se zato odločili, da bodo kot protiutež tej miselnosti nocoj pripravili noč svetnikov.
Papež Frančišek je dopoldansko katehezo posvetil pomenu občestva svetnikov. Po njegovih besedah gre za eno najbolj tolažilnih resničnosti naše vere, saj nas le-ta spominja, da nismo sami, ampak obstaja občestvo življenja med vsemi tistimi, ki pripadamo Kristusu.