Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je pred današnjo opoldansko molitvijo razmišljal o razliki med tem, kar govorimo, in tem, kar delamo. Na primeru farizejev nas je opozoril pred dvoličnostjo srca, ki pod vprašaj postavlja naše pričevanje in našo verodostojnost. To je še posebej pomembno, če imamo odgovorno mesto v družbi. Po molitvi pa je znova pozval k prenehanju vseh vojn.
Kako se odzvati, ko to otrok reče, da misli, da je drugega spola? Tega vprašanja so se lotili tudi kateheti, ki so skupaj z Inštitutom Integrum v oktobru pripravili tri izobraževalna srečanja na temo „Temeljna človekova identiteta“. Na zadnji okrogli mizi so govorili o odzivu staršev, pedagogov in katehetov na krizo identitete. To bo tudi osrednja tema katehetskega simpozija, ki bo potekal v začetku februarja. Zbrali smo nekatere poudarke omenjene okrogle mize.
Na konferenci Zavezništva za odgovorno državljanstvo v Londonu so od nedelje do danes udeleženci iz 72 držav sveta iskali načine, kako naj gre človeštvo naprej. Omenjeno zavezništvo povezuje zavzete posameznike s področja kulture, gospodarstva, politike, akademskega in družbenega življenja, ki se zavedajo vrednosti judovsko krščanskih duhovnih korenin zahodnega sveta.
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je med dopoldansko sveto mašo na Pobrežju v Mariboru poudaril, da nas današnji praznik usmerja na cilj našega zemeljskega romanja. Vabi nas k svetosti, ki je po nadškofovih besedah sreča.
Papež Frančišek je pred opoldansko molitvijo spomnil, da je svetost predvsem Božji dar, ki smo ga prejeli s krstom. Če pustimo, da ta dar v nas raste, lahko spremeni naša življenja. Zato svetniki niso nedosegljivi, ali oddaljeni, ampak so naši prijatelji, gotovo smo kakšnega že tudi srečali, je dejal sveti oče.