Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Po poročanju Domovine smo v podsaharski Afriki že leta priče sistematičnemu izkoreninjanju kristjanov s strani muslimanov. V zadnjem času se tovrstno nasilje le še stopnjuje, svetovna javnost pa tem dogodkom kar noče namenjati zaslužene pozornosti.
Predstavniki vatikanske komisije Covid 19 so na tiskovni konferenci v tem tednu poudarili, da bi bilo treba več denarja vlagati v zdravstvo in manj v orožje. Vodja vatikanskega urada za človeški razvoj kardinal Peter Turkson je pozval h globalni solidarnosti, s. Alessandra Smerilli pa je dodala, da je koronavirus razkril neučinkovito financiranje zdravljenja prenosljivih bolezni v mnogih zdravstvenih sistemih.
Papež Frančišek je dopoldne v vatikanski baziliki daroval sveto mašo ob sedmi obletnici obiska otoka Lampedusa. Njegov takratni poziv k temu, da se začutimo kot bratje, se zdi danes še bolj aktualen kot takrat. V času pandemije namreč izkušamo, da se ne moremo rešiti sami in da je bratstvo edina pot prihodnosti. Tokrat nas je zato povabil, naj v bližnjem odkrivamo Jezusov obraz.
Koprski škof Jurij Bizjak se je med včerajšnjo sveto mašo v koprski stolnici zahvalil za 20 let škofovske službe. V nagovoru je poudaril, da je biti priča za Boga najprej velika čast in hvala, lahko pa je tudi velik napor in bridka žrtev. »Če pogledam vsa leta kot celoto, si mislim, kako hitro so minila, če pomislim, kaj vse se je v tem času obrnilo in zgodilo, si mislim, kdaj se je vse to zvrstilo!«, je dejal škof Bizjak in dodal:« Gospod naj se ozre na naše delo in naj ga blagoslovi, njemu bodi hvala na vekov veke.«
Medtem ko se Evropa ob pandemiji počasi odpira, se odpirajo tudi vrata cerkva in svetišč. Še daleč pa smo od tega, da bi lahko organizirali množična romanja v velika romarska središča. V Lurdu so se zato odločili, da bodo pripravili spletno romanje s finančno podporo, da bi vsaj delno nadomestili 9 milijonov dolarjev primanjkljaja, nastalega zaradi pandemije.