Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Prevajalec, ki je v Afganistanu pomagal Slovenski vojski, je skupaj s petimi člani svoje družine prispel do varnega dela kabulskega letališča, kjer zdaj čakajo na prvo razpoložljivo letalo iz Afganistana. Novico je za Radio Ognjišče potrdil minister za obrambo Matej Tonin. Slovenija si medtem prizadeva za evakuacijo še enega sodelavca z družino.
Nas res čaka vroča politična jesen? Po napovedanih interpelacijah ministrice za šolstvo Simone Kustec, ministra za okolje Andreja Vizjaka in ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča so oči uprte v stranko DeSUS. Izvršni odbor in svet sta v torek razpravljala zlasti o klavzuri stranke, ki bo 10. septembra. Na njej bodo govorili o stališčih stranke do odmevnih zakonov, ki so v postopku v državnem zboru, o odnosu poslancev s stranko ter tudi o kadrovski politiki stranke. Da sestanki v DeSUSu ne napovedujejo nič posebnega, je v komentarju za naš radio dejal publicist Boštjan M. Turk.
Iz dneva v dan beležimo večje število okužb na novi koronavirus. Smo torej že v četrtem valu epidemije. Kaj to pomeni za zdravstveni sistem, kako lahko sami pripomoremo k izboljšanju epidemične slike in tudi kaj o cepivih in cepljenju ne drži, smo v tokratnem »Pogovoru o« vprašali vodjo strokovne skupine za cepljenje in predsednico Zdravniške zbornice Slovenije, infektologinjo dr. Bojano Beović in direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka.
Podobo brezjanske Marije Pomagaj so naši izseljenci ponesli v svet. Tako jo je mogoče častiti v kapelah v Argentini, Avstraliji, na Nizozemskem pa tudi v Združenih državah Amerika. V prestolnici Washington je njena kapela v narodni baziliki Brezmadežnega spočetja. 15. avgusta pred 50 leti sta jo slovesno posvetila škofa Maksimilijan Držečnik in Janez Jenko. Kapela, v kateri je maša enkrat na mesec, je po besedah tam živeče Slovenke profesorice dr. Lee Plut Pregelj pomembno stičišče naših rojakov. Ob tej obletnici je bila včeraj v njej tudi slovesna maša. Po dolgem obdobju zaprtja javnega življenja zaradi epidemije je sveta maša prvič potekala v živo.
Ali je Slovenijo pri nespoštovanju vladavine prava mogoče postaviti ob bok Madžarski in Poljski? To vprašanje smo v povezavi z zagotavljanjem vladavine prava, ki je ena od prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije, zastavili vrhovnima sodnikoma Barbari Zobec in Janu Zobcu. Oba sta opozorila, da primerjava ni mogoča tudi zato, ker je pri nas sodstvo bistveno bolj neodvisno. Ob tem pa spomnila na primere, ki nas nikakor ne morejo postaviti ob bok Madžarski in Poljski.