Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Nekateri mediji in politiki so v minulih dneh napadli zdravniško stroko češ, da ni postopala v skladu z medicinsko etiko pri obravnavi starostnikov v domovih za starejše. Očitali so jim, da so tako imenovanimi vložni listi črni seznam, koga je smiselno peljati v bolnišnico in koga ne. Da to ne drži so danes še enkrat ponovili člani Slovenskega zdravniškega društva, Slovenske medicinske akademije in Komisije za medicinsko etiko. Da smo žal prišli do točke, ko podatki predstavljeni v javnosti izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje védenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja, pa so že včeraj zapisali na spletni strani UKC Ljubljana.
Za vse, ki živimo v ustavni demokraciji in pravni državi je zaskrbljujoče, če kandidati za ustavne sodnike odstopajo na takšen način, kot je to storila Barbara Zobec. Tako je umik njene kandidature za Radio Ognjišče komentiral izredni profesor za pravo človekovih pravic na Fakulteti za državne in evropske študije dr. Jernej Letnar Černič. Zobčeva je v zapisu navedla, da dobro ve, da ne bo ustavna sodnica. Dodala je, da te voli politika, sodnikov, ki si jih politika ne more podrediti, pa jih ne želi. Zapis po besedah Letnar Černiča ni preoster, kaže le žalostno slovensko sliko
Kandidatka za ustavno sodnico Barbara Zobec je državnemu zboru posredovala dopis v katerem pojasnjuje, zakaj odstopa od kandidature za ustavno sodnico. V dopisu, ki smo ga prejeli v uredništvo je pojasnila, da ima njena trdna, odločna in neomajna načelna drža ceno. »Visoko ceno. Že dolgo jo plačujem. Del te cene je tudi, da me politika ne mara. In ker je ona tista, ki voli ustavne sodnike, dobro vem, da ne bom ustavna sodnica. Takih sodnikov si namreč politika ne želi, sama pa tudi nikoli, za nobeno, še tako visoko ceno nisem pripravljena odstopiti od svojih načel. Med njimi je osrednje tisto, ki zapoveduje, da smo pred zakonom vsi enaki in da človekove pravice pripadajo vsem, tako levim kot desnim, rdečim in črnim, naprednim in konservativnim, domobrancem in partizanom,« je zapisala Zobčeva. Skupaj s soprogom Janom Zobcem bosta gosta ponedeljkove oddaje Spoznanje več, predsodek manj, ko bomo podrobno osvetlili to potezo.
»Slovesnost sem doživel komorno, kljub temu pa je bilo prisrčno, duhovno bogato in zelo umirjeno,« je sobotno sveto mašo in akademijo ob roškem breznu pod Macesnovo gorico ocenil moralni teolog dr. Ivan Štuhec. Govori, tako nadškofa Stanislava Zoreta kot predsednika Nove slovenske zaveze Matije Ogrina ter predsednikov Boruta Pahorja in Janeza Janše so bili »ubrani na isto struno«. Govor obeh predsednikov pa je imel državniško težko, takšno kakšne do sedaj še nismo doživeli, je dejal.
Vlada je konec prejšnjega meseca v Beneško komisijo imenovala svetovalca predsednika Boruta Pahorja Ernesta Petriča, za njegovo namestnico pa nekdanjo generalno pravobranilko na sodišču Evropske unije Verico Trstenjak. Prvi je za naš radio dejal, da gre za pomembno institucijo, Trstenjakova pa je zapisala, da ima komisija bolj neformalno, kot formalno moč.