Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
V breznu 3 v Kočevskem rogu so našli posmrtne ostanke približno 250 žrtev. Kdo so, zakaj so umrli smo se vprašali v oddaji Pogovor o. Slišali je bilo mogoče, kaj so o najdbi povedali kriminalist Pavel Jamnik, arheolog dr. Uroš Košir in predsednik Jamarskega društva Novo mesto Zdravko Bučar. O tem, kako bi morali ta del naše polpretekle zgodovine ovrednotiti v šolah smo vprašali direktorico Študijskega centra za narodno spravo dr. Andrejo Valič Zver, ki je opozorila tudi na molk večine medijev glede teh tem. Ob sklepu oddaje pa smo predvajali pogovor z dr. Matijem Ogrinom, ki je predstavil pobudo za postavitev spominskega znamenja prepovedanim in uničenim knjigam na Slovenskem zaradi cenzure, dveh svetovnih vojn in treh totalitarnih sistemov 20. stoletja.
Le še teden dni je do novega šolskega leta. Nanj so šole dobro pripravljene, je v posebnem pogovoru za Radio Ognjišče dejala ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Simona Kustec. Starše, učence, dijake in učitelje je povabila k medsebojnemu zaupanju. »Drug drugemu moramo zaupati, da smo dobro pripravljeni na šolo,« je povedala. Osnovne in srednje šole bodo ta teden prejele okrožnico, da bo pouk 1. septembra v šolah stekel po modelu B. Ta predvideva pouk v šoli za vse učence in dijake ob upoštevanju priporočil NIJZ.
V Sloveniji in Evropi danes obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je leta 2009 določil Evropski parlament. Od leta 2012 ga uradno obeležujemo tudi v Sloveniji. Na ta dan je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo. Da gre za zelo pomemben spomin tudi v luči vse bolj napetih razmer v svetu je za naš radio dejal direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver.
Pisati učbenike na način, ki ne podajajo enakopravno področja polpretekle zgodovine, je dokaz, da nimamo pluralno-enakopravno zastavljenega izobraževalnega sistema. To je za oddajo »Spoznanje več, predsodek manj« dejal ustavni sodnik Dr. Dr. Klemen Jaklič. Podrobno je spregovoril o pomenu izobraževanja, ki je eden od predpogojev demokracije. Dodaja, da človek ni avtonomen, če je večino časa »bombardiran z enostranskimi informacijami v izobraževalnem sistemu ali pa če mu ni na enakopraven način predstavljan celotna paleta stališč, mnenj o dejstvih, o ideoloških vprašanjih«.
Dokler bo epidemiološka slika dobra, bomo lahko tudi normalno kupovali, denar bo krožil in to je v tej krizi ključno, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal ekonomist dr. Matej Lahovnik. Pozval je k upoštevanju navodil NIJZ, saj si država težko privošči še eno zaprtje gospodarstva, kot smo mu bili priča aprila in maja. Pohvalil je vladne ukrepe za soočenje s posledicami epidemije in državljane povabil k odgovornemu ravnanju tudi tako, da si naložijo aplikacijo za iskanje tveganih kontaktov.