Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Koronavirus je bil osrednja tema tudi julijskega zasedanje evropskega parlamenta. Nemška kanclerka Angela Merkel je kot predsedujočo Svetu Evropske unije evropskim poslancem predstavila načrt predsedovanja, ki je v veliki meri povezan z okrevanjem unije po pandemiji. Na to je v pogovoru za Radio Ognjišče opozorila tudi evropska poslanka iz vrst ELS/SDS Romana Tomc.
V Sloveniji so včeraj ob 1607 testiranjih potrdili 24 okužb z novim koronavirusom, hospitaliziranih pa je bilo 14 bolnikov, kar je dva več kot dan prej. Nihče od njih ni potreboval intenzivne nege, tri osebe pa so odpustili v domačo oskrbo. Vlada je zaradi povečanega števila okužb spet spremenila odlok o začasni splošni omejitvi oziroma prepovedi zbiranja ljudi. Ta prepoveduje zbiranje več kot 10 ljudi. Zbiranje do 50 oseb pa bo dovoljeno, če bo organizator vodil evidenco udeležencev, poroča STA.
Ukrepe je potrebno upoštevati saj bolezen covid-19 povzroča precejšnje zaplete. Kot je za naš radio dejala infektologinja dr. Mateja Logar so mlajši covid bolniki bolj dovzetni za nastanek možganske kapi, veliko bolnikov pa ima še tedne in mesece težave s splošno kondicijo, z utrujenostjo, do težav prihaja tudi pri spominu.
Ob izseljenski nedelji smo v oddaji Naš gost predstavili Majdo Starman iz Špitala ob Dravi in njeno življenjsko zgodbo, ki jo je opisala v knjigi »Ostali smo na Koroškem«. Gre za predelano, dopolnjeno in slikovno obogateno izdajo dela, ki ga je ob svoji osemdesetletnici namenila nemško govorečim prebivalcem Špitala in širšega prostora. Knjigo, ki jo je pred tedni izdala Mohorjeva v Celovcu, je posvetila spominu rojakov, s katerimi je v drugi svetovni vojni in po njej doživljala usodo begunstva. Ti so danes raztreseni po vsem svetu od Argentine in Brazilije do Kanade in Združenih držav Amerike. Povezujejo pa jih begunstvo in izseljenstvo.
»Nekdanji anonimni ljudje, zgolj številke, ki so pripadali osovraženemu razredu, rasi ali narodu, spet vstopajo v človeški svet. Z njimi vstopamo vanj tudi mi vsi, vključno s tistimi, ki so ukazali ali izvrševali pomore.« Tako je v petek popoldne na pogrebu 12. žrtev revolucije na pokopališču v Dolnjem Logatcu dejal duhovnik profesor Janez Juhant. »Današnji pokop je sicer majhen, vendar trden korak v smeri normalizacije naše domovine,« pa je dejal Robert Albreht. Po 75. letih so tako neznane žrtve položili k dostojnemu počitku.