Miran Videtič | (foto: Rok Mihevc)
Ponavljam, tudi oni so imeli plan z Zoranom Stevanovićem
Slovenija Rok Mihevc
V slovenskem političnem prostoru smo v zadnjih dneh priča izrazitemu preobratu, ki je razgalil globoka nasprotja in napetosti, zlasti na levem političnem polu. Dogajanje okoli izvolitve Zorana Stevanovića je sprožilo različne odzive, ki pa po mnenju komentatorja Mirana Videtiča razkrivajo predvsem politično nedoslednost in oportunizem.
Od snubljenja do napadov
Posebej izstopa dejstvo, da so prav predstavniki stranke Gibanje Svoboda pod vodstvom Roberta Goloba med prvimi začeli pogovore s Stevanovićem o morebitnem sodelovanju. "Videli smo vso pokvarjenost te lažne levice, tega "profit partizanstva", kot ga jaz imenujem. Oni so v Zoranu Stevanoviču odkrili vse tisto, kar mižijo pri Zoranu Jankoviću. Njihov bes gre gledati predvsem pod lučjo tega, da jim ni uspelo. In ti kisli obrazi in ti napadi so plod tega, da so se začeli počasi zavedati, da jim oblast beži z rok. Ponavljam, tudi oni so imeli plan z Zoranom Stevanovićem, tako da enostavno jih je očitno nekdo, tukaj na gospoda Vrtovca, prehitel."
Kisli obrazi in ti napadi so plod tega, da so se začeli počasi zavedati, da jim oblast beži z rok.
Nova vloga Stevanoviča
Kljub kritičnosti do Stevanovića Videtič priznava, da se ta zdaj nahaja v novi, državotvorni vlogi. Njegova retorika se je po izvolitvi umirila, od njega pa se pričakuje, da bo deloval v interesu države in znal sodelovati z različnimi političnimi akterji. Ob tem izpostavlja tudi politično nedoslednost, tisti, ki so v preteklosti podpirali Urško Klakočar Zupančič, po njegovem nimajo legitimnega razloga za ostro zavračanje Stevanovića danes.
Iskanje nove koalicije
Vprašanje prihodnje vlade ostaja odprto, vendar Videtič meni, da bo odgovornost za njeno oblikovanje na strankah, ki so omogočile izvolitev Stevanovića. Pri tem vidi ključno vlogo Jerneja Vrtovca iz Nove Slovenija, ki naj bi že pokazal politično zrelost in pogum. Kot možen temelj nove politične povezave izpostavlja sodelovanje med Vrtovcem, Anžetom Logarjem in Stevanovićem.



