Ekipa v radijskem programu ob izvolitvi papeža Leona XVI. - Marjana Debevec, Matjaž Merljak, Rok Pogačnik in Rafko Valenčič | (foto: Rok Mihevc)
Začetek novega pontifikata: misijonskost, mir in sinodalnost
Papež in Sveti sedež | 08.05.2025, 21:00 Rok Mihevc
Ko se je iz Sikstinske kapele pokadil bel dim, se je na našem radiu začel tudi poseben program ob izvolitvi papeža Leona XIV. Gostili smo duhovnike Roka Pogačnika, Boža Rustjo in dr. Rafka Valenčiča.
Mladi duhovnik in kaplan v Dobu pri Domžalah Rok Pogačnik je spomnil, da je novi papež Leon XIV, še kot kardinal zvesto sledil delu papeža Frančiška. Še posebej na področju sinodalnega dela. Naštel je tudi druge Prevostove poglede na življenje katoličanov. »Vemo, da je bil proti posvečevanju žensk v diakonise, da je pokazal nekakšno odprtost, ampak mehko odprtost za blagoslavljanje homoseksualnih zvez,« po Pogačnikovih besedah je kardinal Prevost govoril tudi o tem, da se morajo lokalne škofijske konference prilagajajo okolju v katerem delujejo ... »torej, da same presodijo o tem, kako prevajati v resničnost dokument fiducia supplicans, ki je po svetu sprožil tako zelo mešane odzive.«
Direktor revije Ognjišče Božo Rustja je razmišljal o vlogi Cerkve pod novim papežem v današnjem svetu. Opozoril je, da vsak papež dela po svoji vesti, a da bo nov pontifikat v luči misijonskega delovanja. »Ta misijonskost se je že velikokrat ponovila v njegovih besedah in mislim, da bo to dalo pečat njegovemu papeževanju, in da je to eden največjih izzivov današnjega časa.« Rustja je spomnil, da kristjani v svetu, v zlasti v Evropi, postajamo manjšinska skupnost ... »in torej je misijonskost za nas naloga in izziv.«
Teolog dr. Rafko Valenčič je izzive Cerkve v novem pontifikatu povezal tudi z geopolitilčno situacijo po svetu, ki je poln vojn, novi papež pa je že ob prvem pozdravu vernikom z balkona bazilike sv. Petra izpostavljal pomen miru: »»Mir z vami!« To je veliko več, kot je pozneje postal socialni nauk Cerkve, da ni vojne,« je podčrtal Valenčič in nadaljeval, »je neko notranje, duhovno stanje; ko sem v miru, sam v sebi, je to tista harmonija človeškega bitja, njegove osebnosti, ki se prenaša tudi na druge.«
Sogovorniki so izpostavili pomen tega, da se je v prvem nagovoru papeža Leona XIV. tako pogosto pojavljala prav beseda »mir« in za kako močno sporočilo pravzaprav gre v današnjem svetu. Glede na dosedanje delo novega papeža gostje pričakujejo nadaljevanje dela papeža Frančiška, a z lastnim podpisom in hkrati mostom do bolj tradicionalnih glasov v Cerkvi, na kar je nakazala že uporaba štole in mocete na balkonu ob nagovoru Urbi et Orbi, ki ju papež Frančišek ni uporabil, je še podčrtal Rustja.