
Kardinal Vinko Puljić | (foto: ika.hkm.hr)
Italijanski mediji posebno pozornost namenili kardinalu Puljiću: »Čeprav je bolan, je prišel na konklave«
Novice | 08.05.2025, 10:43 Alen Salihović
Konklave oziroma izvolitev novega papeža v Vatikanu je dogodek, ki je bil v zadnjih tednih v središču pozornosti vsega sveta, zato so italijanski mediji posebno pozornost namenili kardinalu Vinku Puljiću, poroča spletni portal Klix.ba.
El Cardenal Vinko Puljic, cuya presencia en el cónclave estuvo en duda por sus problemas de salud, pronuncia con emoción su juramento en la Capilla Sixtina. Representa a Bosnia-Herzegovina y fue hecho cardenal por Juan Pablo II. pic.twitter.com/Mrvb5C64f1
— ACI Prensa (@aciprensa) May 7, 2025
Številni ugledni italijanski mediji, med njimi La Stampa, La Repubblica, Corriere della Serra in Il Tempo, so namreč pisali o tem, kako je Vinko Puljić kljub bolezni prišel v Sikstinsko kapelo in bo skupaj z drugimi kardinali sodeloval pri izvolitvi papeža.
»Potrebujem pomoč, da pridem v Sikstinsko kapelo, vendar mislim, da ni težav,« je po poročanju Il Tempa dejal Puljić.
Italijanski mediji so pisali tudi o tem, kako je veljalo, da bo Puljić volil iz Doma svete Marte, vendar je takšno možnost zavrnil in se pridružil drugim kardinalom v Sikstinski kapeli.
Yesterday, Cardinals Bozanić and Puljić celebrated Holy Mass at the Croatian Church of St. Jerome before heading to the St. Martha House.#Conclave2025 pic.twitter.com/inA4X3QmKP
— Pontifex #267 (@Pontifeks267) May 7, 2025
Italijanski časopis La Stampa je tudi poudaril, da je Vinko Puljić najstarejši v vrstnem redu imenovanja na tem konklavu. Papež Janez Pavel I. ga je 26. novembra 1994 imenoval za kardinala.
Posebno pozornost je kardinalu Puljiću namenil medij Il Sole 24 Ore.
»Kardinal Puljić se je soočil z veliko večjimi težavami. Leta 1991 je bil imenovan za sarajevskega nadškofa, nekaj mesecev kasneje pa je v Bosni izbruhnila vojna. Prelat je bil več let bombardiran in je mobiliziral sredstva lokalne cerkve za pomoč beguncem in ljudem, ki so jih prizadeli spopadi. Puljić je glasno zagovarjal svobodo veroizpovedi in pravico do življenja v lastni državi in je bil odločno proti vsem oblikam etničnega čiščenja. Srečal se je s političnimi voditelji in voditelji vseh veroizpovedi, da bi spodbujal dialog in mir med kristjani in muslimani ter med katoličani in pravoslavnimi,« je zapisal časopis.