4. dan radijskega misijona (foto: Andrej Jerman)
4. dan radijskega misijona | (foto: Andrej Jerman)

Radijski misijon 2025 – 4. dan: In tretji dan je od mrtvih vstal ...

Radijski misijon 2025 | 09.04.2025, 20:53 Robert Božič Marjana Debevec Matjaž Merljak

Četrti dan letošnjega misijona zaznamujejo razmišljanja ob naslednjih dveh stavkih nicejske veroizpovedi: »Bil je tudi križan za nas, pod Poncijem Pilatom je trpel in bil v grob položen. In tretji dan je od mrtvih vstal, po pričevanju Pisma«.

V osrednjem misijonskem nagovoru je danes bil z nami novomeški škof, ki je tudi predsednik Slovenske škofovske konference, msgr. Andrej Saje. V dneh, ko poglabljamo veroizpoved, je spregovoril o srčiki našega odrešenja: Jezusovem trpljenju, smrti in vstajenju.

Med drugim je opozoril: »Vera je pa stvar zaupanja in stvar konkretnih dejanj. Vera se pokaže po naših delih, po naših odnosih, v našem življenju, v odnosu do konkretnih ljudi. Ponavadi vprašam birmance, če se upajo pokrižati, ko gredo recimo na pico. Pa me ponovadi začudeno gledajo in nekajkrat se mi je že zgodilo, da rečejo: »Ne, to pa ne, samo tukaj v cerkvi. Zunaj pa ne!« A je to vera, da se v cerkvi pokrižaš, zunaj pa ne?« je med drugim v današnjem osrednjem misijonskem nagovoru razmišljal novomeški škof Andrej Saje.

»In potem so nekoliko vzadregi in potem se spet pogovarjamo naprej, da vera, če je vera, je vera znotraj in zunaj cerkve. In da smo se pripravljeni tudi izpostaviti in predvsem povedati, kot pravi Sveto pismo, o razlogih moje vere. Zakaj jaz verujem? Zakaj je vera pomembna za me? To je tisto, kar ljudje poslušajo in kar tudi spoštujejo. In smo potudi povabljeni, da ob teh velikonočnih dogodkih tudi krepimo krščansko samozavest in ponos, da smo ponosni, da smo kristijani v Katoliški cerkvi, da nam vera nekaj pomeni, da daje oporo za naše življenje, da si ga ne predstavljamo brez vere in da želimo, da to spoštujejo tudi drugi. Če mi ne bomo spoštovali sami sebe in svojih vrednot, nas tudi drugi ne bodo spoštovali,« je še poudaril škof Saje.

 

10.30 Janez Rihtaršič: Ali smo že kdaj pred križem ostali pretreseni?

V malem misijonskem nagovoru je bil z nami župnik v Šentjerneju, Janez Rihtaršič in z nami delil izkušnjo, ki jo je doživel njegov nečak, ko se je vsa pretresen vrnil od »božjega groba«.

Nato pa je nadaljeval: »Ali smo že kdaj pred križem ostali pretreseni? Se je tudi v meni že zbudil odpor proti tako strašni smrti, in sem se vprašal: 'Zakaj?' Pogled na križ, na to morilno orodje, bi nas moral v resnici šokirati, spraviti iz ravnovesja. Križ ne more biti modni dodatek in okras.Samo takrat, kadar vstopam v osebni odnos z Jezusom Kristusom, bom videl v tem znamenju križa izraz največje božje ljubezni.«

Župnik v Šentjerneju, Janez Rihtaršič
Župnik v Šentjerneju, Janez Rihtaršič © Marjana Debevec

Župnik v Šentjerneju, Janez Rihtaršič, je še pojasnil: »Katekizem Katoliške Cerkve uči, da nasilna Jezusova smrt ni bila sad naključja v nesrečnem spletu okoliščin. Ta smrt spada v skrivnost božjega načrta ...«. Vabljeni, da nagovoru prisluhnete v celoti.

Dve dobri zgodbi 4. misijonskega dne

Prvo dobro zgodbo v današnjem misijonskem dnevu je z nami podelila Vesna Bernik iz župnije Krka, žena, mati treh otrok, katehistinja in vsestranska pomočnica v župniji. Zase pravi, da je najprej katehistinja doma, tudi v službi včasih potrebujejo besedo o Bogu, nato pa trikrat tedensko v župniji na Krki ter podružnici na Muljavi. »Rada imam Boga in rada o Bogu govorim otrokom. Res imam rada vero in ker želim, da bi gorela v naših srcih si to želim govoriti otrokom,« je zapisala in pojasnila, da velikokrat od otrok prejme veliko več kot jim da. Vse to jo kot osebo izoblikuje ter daje moč in upanje za zadovoljnega kristjana, mamo, ženo. Prisluhnite njeni zgodbi.

Katehistinja Vesna Bernik iz župnije Krka
Katehistinja Vesna Bernik iz župnije Krka © Marjana Debevec


Naslednja pa je bila  z nami katehistinja Andreja Bartolj Bele iz Župnije Novo mesto Šmihel. Je žena, mati petih otrok in babica enega vnuka. Zaposlena je na Kmetijski šoli Grm in Biotehniški gimnaziji, kjer poučuje predmete s področja hortikulture in cvetličarstva. Zaupala nam je svojo pot katehistinje.

Katehistinja Andreja Bartolj Bele iz Župnije Novo mesto Šmihel
Katehistinja Andreja Bartolj Bele iz Župnije Novo mesto Šmihel © Marjana Debevec

08.00 Misijonsko jutro – diakon Matic Vidic

Diakon Matic Vidic je med drugim odgovarjal na vprašanje, kaj storiti, ko se tudi verni znajdemo v hudi stiski. Kaj ima v resnici vera s stisko?

Diakon in logoterapevt Matic Vidic
Diakon in logoterapevt Matic Vidic © Rok Mihevc

»Ja, pa ima, jaz mislim, da je stiska glavno orodje Boga. Ker kaj naredi Bog? Bog kogar hoče narediti močnega, ga najprej razbije – na koščke ga razbije. In to je proces z Bogom in tega Bog, se opravičujem, ampak tega Bog nikoli ne pozabi. Vsakega razbije na koščke, in potem če želiš hoditi z Bogom, ko začneš hoditi z Bogom, drugi prenehajo hoditi s tabo. Pa ne zato, ker bi te ne imeli radi, ampak zato, ker niso pripravljeni darovati to, kar si pripravljen darovati ti. In to je ta proces z Bogom, ki je pa zelo boleč,« je v Misijonskem jutru opozoril Matic Vidic in potem prešel na logoterapevski del. Vabljeni, da prisluhnete v celoti.

Danes smo v škofiji Novo mesto

Škofijo Novo mesto je 7. aprila 2006 ustanovil papež Benedikt XVI. Nastala je iz ljubljanske nadškofije z namenom, da bi bil škof bližje duhovnikom in ljudem ter bi se na ta način poživilo versko življenje na dolenjskem področju.

Za zavetnika je bil izbran sv. Jožef, ki je hkrati tudi varuh Cerkve in zavetnik slovenskih dežel. Goduje 19. marca. Stolna cerkev kot središče škofije je postala kapiteljska cerkev sv. Nikolaja, ki - kot vsi dobro vemo - goduje 6. decembra. Za prvega škofa je bil imenovan msgr. Andrej Glavan, ki si je za škofovsko geslo izbral besede "Karkoli vam reče, storite". Po pol drugem desetletju, vmes je bil dve leti tudi apostolski administrator ljubljanske nadškofije, ga je pred štirimi leti nasledil dr. Andrej Saje. Njegovo škofovsko geslo je: "Živimo po Duhu."

Njen grb je razdeljen na tri polja. Spodnje ima rdečo podlago, simbol mučencev iz obdobja po drugi svetovni vojni v Kočevskem rogu. Sredi polja je konj v zlati barvi, ki se pojavlja v vseh grbih novomeških proštov kolegiatnega kapitlja. Desno polje škofijskega grba je zelene barve. Zelena podlaga predstavlja z naravnimi bogastvi obdarjeno Dolenjsko in Kočevsko (gozdovi, polja). Sredi polja so tri jabolka zlate barve, ki so atribut sv. Nikolaja, ki je zavetnik novomeške stolnice in so simbol krščanske dobrodelnosti in škofovskega služenja. Levo polje grba je bele barve in predstavlja Belo krajino. V tem polju je moder grozd, znamenje vinorodnega področja in tudi simbol evharistije.

Grb škofije Novo mesto
Grb škofije Novo mesto © ARO

Novomeška škofija je znana tudi po svetniških osebnostih: blaženi mučenec Alojzij Grozde, blažene Drinske mučenke, med katerimi sta bili s. Krizina Bojanc in s. Antonija Fabijan, ki izhajata iz današnje novomeške škofije, častitljiva Božja služabnika škof Friderik Baraga in škof Janez Gnidovec, Božji služabnik misijonar Andrej Majcen in misijonar Ignacij Knoblehar.

Ste se že naročili na podkast letošnjega radijskega misijona?

V video obliki vam bodo letos na voljo vsi glavni misijonski nagovori, ki jih pripravljajo naši škofje in sicer na našem YouTube kanalu in na tem našem osrednjem spletišču.

Naše misijonske vsebine so vam v avdio obliki na voljo v našem audio arhivu in v vseh najpomembnejših podkast imenikih, zato vas vabimo, da jih v svojem priljubljenem podkast odjemalcu poiščete in se nanje naročite:

Radijski misijon 2025
Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...

O avtorju