Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup
Križev pot v rimske Koloseju (foto: Vatican media)
Križev pot v rimske Koloseju | (foto: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Papež in Sveti sedež | 18.04.2025, 12:43 Alen Salihović

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se spušča k svetu, ki ga Bog ljubi. V ospredju so sprava, odgovornost, solidarnost ter nasprotje med nečloveškimi ekonomijami in Božjo »ekonomijo«, ki ne izključuje, temveč varuje in ohranja.

Papež opozarja, da je Jezus, pribit na križ, most med sprtimi in znak upanja za tiste, ki so v stiski. Njegov križ ruši zidove in briše dolgove. V času, ko prevladujejo hladni algoritmi in preračunljivost, nas papež vabi k spremembi smeri – k hoji za Kristusom, ki nosi našo bolečino in odpira pot sprave.

Molitev križevega pota postane pot notranje prenove, srečanja z resnico in poguma, da sprejmemo odgovornost – tudi v svetu, ki jo pogosto beži. Papež poudarja, da Jezus ne odstopa – ljubi v tišini in ostaja blizu tudi tistim, ki ga zavračajo. To je pot vstajenja, ki iz smrti rodi življenje.

 

Jezus je med tistimi, ki še vedno upajo

Na koncu križevega pota ganljiva upodobitev Jezusa, ki ga snamejo s križa (XIII. postaja) in izročijo Jožefu iz Arimateje, »ki je ‚pričakoval Božje kraljestvo‘«, nakazuje, da je Kristus »med tistimi, ki še upajo, med tistimi, ki se ne sprijaznijo z mislijo, da je krivica neizogibna«. Tako nas usposablja za »veliko odgovornost«, nas dela »pogumne«. Štirinajsta postaja nas slednjič uvede v tišino velike sobote. Ob soočenju s Kristusovo smrtjo »v sistemu, ki se nikoli ne ustavi«, papež Frančišek izpostavi močno molitev: »Naúči nas, da ne bomo storili nič, ko se od nas zahteva le čakanje. Vzgajaj nas v časih zemlje, ki niso časi narejenosti«. Jezus, »položen v grob«, deli »stanje, ki je skupno vsem nam«, in doseže »brezna, ki nas tako strašijo« in »jim ubežimo tako, da množimo svoje dejavnosti«, pri čemer se obračamo »pogosto v prazno«. Zdi se, da Kristus zdaj »spi v viharnem svetu«, toda z njegovim vstajenjem, ki bo zajelo celotno stvarstvo, bo med vsemi narodi zavladal mir.

Vir: www.vaticannews.va/sl/papez/news/2025-04/krizev-pot-papez-v-svetu-algoritmov-bozja-ekonomija-ne-zavraca.html

Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«