
Prašiči uživajo na prostem. APK pa je huda grožnja zunanjim rejam. | (foto: Jai79 / Pixabay)
Slovaška razglasila izredno stanje, Madžarska v cepljenje in likvidacijo
Kmetijstvo | 27.03.2025, 09:38 Robert Božič
S Slovaške in Madžarske te dni prihajajo zaskrbljujoče vesti o novih izbruhih slinavke in parkljevke. Slovaška je zaradi eksplozivnega širjenja bolezni že razglasila izredno stanje za celotno državo. Prepovedani so premiki vseh dovzetnih vrst živali, bolezen pa je v obeh državah že povzročila veliko gospodarsko škodo.
Na Madžarskem, kjer so v torek nov izbruh slinavke in parkljevke potrdili na veliki farmi s 3000 molznicami, uvajajo nove ukrepe. Že v sredo zjutraj so začeli s cepljenjem živali, s katerim želijo čimbolj zmanjšati izločanje virusa, ki se po zraku lahko enostavno širi na velike razdalje.
Najprej cepljenje, nato likvidacija
V prihodnjih dneh bodo okuženo čredo 3000 molznic pokončali in zakopali, madžarski veterinarji pa na vseh farmah in kmetijah v okolici izbruha vršijo epidemiološke preiskave, da bi morebitno novo širjenje bolezni čim prej zatrli.
Območje z omejitvami sega že v Avstrijo
Dogajanje na Madžarskem in Slovaškem skrbi tudi avstrijske oblasti. Območje z omejitvami, začrtano okrog farme molznic v kraju Levél v okrožju Győr-Moson-Sopron namreč sega že v Avstrijo.
Madžarske veterinarske oblasti so na 10-kilometerskem območju ob Slovaški meji prepovedale pašo živali in zahtevajo da so živali v zaprtih prostorih vsaj do 7. aprila 2025. Kot posebej kritične pa omenjajo reje prašičev. Vse prašičerejce so zato pozvali, naj svoje živali oddajo v zakol, omogočajo pa tudi zakol na domu, ki pa mora biti v naprej prijavljen, da lahko izvršijo odvzem vzorcev in preiskavo le teh na prisotnost virusa.
Ukrepi tudi v Sloveniji
Uprava za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi novonastalih razmer odredila razširitev prepovedi trgovanja z dovzetnimi živalmi še na Madžarsko, potem ko je prepoved trgovanja s Slovaško v veljavi že od 21. marca.
Uprava rejce živali poziva, naj dosledno izvajajo vse biovarnostne ukrepe na svojih kmetijah, predvsem je važno preprečevanje dostopa v hlev nepooblaščenim osebam. Rejci naj bodo še posebej pozorni na morebitne znake bolezni, kot so povišana telesna temperatura, izguba apetita, slinjenje in pojav mehurjev v gobcu ali rilcu, na koži vimena ter na parkljih.
Po 11.00 bo znano več o morebitnih novih ukrepih v Sloveniji
Danes se bo sestalo Državno središče za nadzor bolezni, ki bo skupaj s predstavniki Uprave za zaščito in reševanje ter Civilne zaščite preučilo pripravljenost za primer izbruha slinavke in parkljevke v Sloveniji. Po sestanku bo znana odločitev tudi o morebitnih dodatnih ukrepih.