Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Tereza Novak (foto: Izidor Šček)
Tereza Novak | (foto: Izidor Šček)

Predlog zakona o prostovoljnem končanju življenja vključuje varovalko za farmacevte

Politika | 11.03.2025, 11:24 Uredništvo Radia Ognjišče

Nedavno smo objavili članek z naslovom »Po devetih letih delovanja Ljubhospic še vedno brez urejenega državnega financiranja«. V njem je bilo med drugim navedeno, »da vlada dela vse, da bi čim prej sprejeli zakon o prostovoljnem končanju življenja, saj so nedavno denimo odvzeli ugovor vesti farmacevtom, ki bodo, če bo zakon sprejet, dolžni izdajati smrtonosne barbiturate oz. strupe«. Kot je sporočila prvopodpisana poslanka pod zakon o PPKŽ to ne drži, saj zakon za farmacevte predvideva izjemo.

Poslanka Svobode Novak je zapisala, da »je novinarka v članku navajala neresnico, ki pa lahko po nepotrebnem in povzroči strah in nezadovoljstvo tako med delavci v farmacevtski dejavnosti kot med splošnim prebivalstvom. Navedba, da smo farmacevtskim delavcem odvzeli pravico do ugovora vesti sicer drži v splošnem, vendar pa zakon o PPK2 predvideva izjemo ravno za izdajo učinkovin za končanje življenja.

Dopolnitev Zakona o lekarniški dejavnosti na način, da dopušča ugovor vesti za farmacevtske delavce pri izdajanju učinkovin za PPKZ, podrobneje opredeljuje 29. člen zakona o PPKZ:

Dosedanje besedilo 21.a člena (Zakona o lekarniški dejavnosti) postane prvi odstavek tega člena, čemur se doda drugi odstavek, ki se glasi: (2) Pri izdajanju učinkovin za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja in podpornih zdravil farmacevtski strokovni sodelavci lahko uveljavljajo ugovor vesti, če izdajanje teh sestavin nasprotuje njegovim temeljnim osebnim prepričanjem in vesti.

Besedilo prikaza nasprotnih dejstev

Ne drži, da bi Vlade odvzela odgovor vesti farmacevtom. V 29. členu zakona o PPKŽ je zapisano: Pri izdajanju učinkovin za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja in podpornih zdravil farmacevtski strokovni sodelavci lahko uveljavljajo ugovor vesti, če Izdajanje teh sestavin nasprotuje njegovim temeljnim osebnim prepričanjem in vesti.«

Popravek objavljamo v skladu s 26. in 27. členom Zakona o medijih.

radio.ognjisce.si/sl/283/novice/39566/slovenska-sramota-po-devetih-letih-delovanja-ljubhospic-se-vedno-brez-urejenega-drzavnega-financiranja.htm

Politika, Zdravstvo, Novice
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...