Slavi KoširSlavi Košir
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Novinarska konferenca Ljubhospica (foto: Meta Potočnik)
Novinarska konferenca Ljubhospica | (foto: Meta Potočnik)

Slovenska sramota: Po devetih letih delovanja Ljubhospic še vedno brez urejenega državnega financiranja

Slovenija | 15.02.2025, 06:00 s. Meta Potočnik

Edini stacionarni hospic v Sloveniji, Ljubhospic, praznuje 9. leto delovanja in v tem času so sprejeli 9134 uporabnikov. Za primerjavo: v Nemčiji imajo na voljo kar 236 hospicev. Na današnji tiskovni konferenci so znova izrazili obžalovanje, da nobena slovenska vlada te plemenite ustanove za oskrbo umirajočih, še ni vključila v sistem javnega zdravstva z urejenim financiranjem. Ob tem pa ne moremo spregledati, da gre pri pripravi zakona o evtanaziji (lepše se sliši »o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja«) vse po načrtih, saj se ve, da je le-ta cenejša kakor paliativna in hospic oskrba.

Leta 2017 so sprejeli 153 oseb, lani že 254. Najdaljša namestitev je trajala 65 dni, v povprečju so umirajoči v sočutni oskrbi 9 dni. Zahvaljujoč občini Ljubljana, Lekarnam Ljubljana in donatorje zmorejo plačevati nekaj zaposlenih - in vzdrževati stavbo. Tatjana Fink: »Smo redno zaposlena ekipa, ki je na voljo umirajočim in njihovim bližnjim 24 ur na dan. Zdravnica, medicinske sestre, gospodinja, socialni delavec, farmacevt in negovalci. Tu je še 18 prostovoljcev in osebe za duhovno oskrbo različnih verskih skupnosti.«

Ker so edina stacionarna hiša hospica in ker študenti zdravstvenih smeri potrebujejo ta znanja, fakultete prosijo, da bi mogli tam opraviti prakso. A tu je težava, pravi direktor Lekarn Ljubljana Marjan Sedej: »Radi bi postali učni center za hospic oskrbo, saj so ta znanja zelo potrebna. V lanskem letu smo imeli študente, letos pa ne več. Zakaj ne? Ne, ker jih ne bi hoteli. Enostavno nas je tako malo tukaj, da zelo težko še poskrbimo za prakso študentov. In še ena težava je: »ker nimamo uradnega statusa, študenti z delom pri nas ne morejo izpolniti svojih študijski obveznosti. Kot hospic bi morali imeti urejen položaj, in podpisane pogodbe z Ministrstvom za zdravje in z zdravstvenimi izobraževalnimi ustanovami.«

Zdravnica Helena Rožman Drašler in strokovna sodelavka Urška Končan
Zdravnica Helena Rožman Drašler in strokovna sodelavka Urška Končan © Meta Potočnik

Na vprašanje, zakaj se v teh letih ni premaknilo nič, sta oba dejala, da nenehno trkajo na vrata pristojnih ustanov in vlade, ki imajo v rokah moč odločanja. Novembra so tako vložili novo vlogo za delovno dovoljenje, a se ni zgodilo nič. Bili so tudi na pogovoru pri predsedniku vlade Robertu Golobu, lepo so se pogovarjali, a stanje se ne premakne.

Ob tem pa je žalostno, da ta vlada dela vse, da bi čim prej sprejeli zakon o prostovoljnem končanju življenja, saj so nedavno denimo odvzeli ugovor vesti farmacevtom, ki bodo, če bo zakon sprejet, dolžni izdajati smrtonosne barbiturate oz. strupe. Preberite tukaj. Zato samo upamo, da ljudem dobre volje ne bo zmanjkalo zagona in velikodušnosti, da bodo v Ljubhospicu lahko še naprej sprejemali umirajoče.

Na ta zapis se je odzvala poslanka Svobode Tereza Novak in zahtevala popravek. Zapisala je: "Ne drži, da bi Vlade odvzela odgovor vesti farmacevtom. V 29. členu zakona o PPKŽ je zapisano: Pri izdajanju učinkovin za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja in podpornih zdravil farmacevtski strokovni sodelavci lahko uveljavljajo ugovor vesti, če Izdajanje teh sestavin nasprotuje njegovim temeljnim osebnim prepričanjem in vesti." 

Več o popravku: radio.ognjisce.si/sl/284/novice/39693/zakon-o-prostovoljnem-koncanju-zivljenja-vkljucuje-varovalko-za-farmacevte.htm

Prostovoljec Jože Likar
Prostovoljec Jože Likar © Meta Potočnik

Ena od dveh mačk tolažnic v Hospicu
Ena od dveh mačk tolažnic v Hospicu © Meta Potočnik

Slovenija
Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM) Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM)

Karitas ni dobrodelni odpad

Nadškofijska karitas Maribor je na pot poslala prvi letošnji kontingent človekoljubne pomoči v srbski Aleksinac, s katerim ga veže že dolgoletno sodelovanje. Z nadaljnjo pomočjo nadaljuje tudi ...

Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko) Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko)

Soglasje za zgodovinski trenutek

V Katedrali svobode so predstavili knjigo Soglasje za zgodovinski trenutek, v kateri so zapisani novi prispevki za slovenski pomladni program. Knjiga je dostopna v digitalni obliki, saj vsebuje ...

Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL) Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL)

Smernik za smisel

Ob Tednu družine in dan po prazniku svetega Jožefa smo k pogovor povabili moža, očeta in terapevta, Matica Vidica. Pogovarjali smo se tudi ob izidu njegove knjige.

Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc) Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc)

O ovčjereji ne bo govora

Podcasti so v zadnjih letih postali ena najbolj priljubljenih oblik digitalne vsebine, ki združuje informativnost, zabavo in izobraževanje. Gre za zvočne ali video oddaje, ki so na voljo prek ...