
Barve avstrijske zastave | (foto: Pixabay)
V Avstriji ni več politične nestabilnosti
Svet | 08.03.2025, 09:15 Helena Križnik
Politična nestabilnost v Avstriji je, kot kaže, končana. V minulem tednu je pet mesecev po parlamentarnih volitvah prisegla nova vlada, ki so jo oblikovali ljudska stranka, socialdemokrati in liberalni Neos. Ministri so že imeli prvi sestanek, kjer je bila v ospredju sanacija državnega proračuna. Z optimizmom v prihodnja štiri leta in pol zrejo v Narodnem svetu koroških Slovencev, nam je zaupal predsednik dr. Valentin Inzko.
Dolgo je trajalo, a to ni nič hudega
Dogajanje pri severnih sosedih Slovenije po parlamentarnih volitvah lanskega septembra je bilo v več pogledih zgodovinsko. Stranke so rekordno dolgo sestavljale koalicijo, ta je prva tričlanska v državi po letu 1949. »Drugod je nekaj običajnega, da so v vladi tri stranke. Vsak bo imel svoje področje, vsak bo delal na njem. Dolgo je trajalo, a to ni nič hudega. Tudi gradnja hiše običajno dolgo traja, a je potem solidna. In mi imamo zdaj solidno vlado,« je za naš radio ugotavljal dr. Inzko.
Koroški Slovenci veseli omembe manjšin v koalicijski pogodbi
Med ministri vidi precej vizionarjev, veseli se njihovih svežih idej, še posebej pa omembe avtohtone manjšine v Avstriji v programu. »Seveda moramo biti odkriti. Prejšnja vlada je manjšinam posvetila celotno stran v pogodbi, tokrat imamo samo en kratek odstavek. Ampak v njem najdemo tudi besedo krepitev ustavnega položaja manjšine, omenjeni smo tudi koroški Slovenci. Ni važno, ali je odstavek dolg ali kratek. Pomembna so seveda dejanja, pomembna je implementacija.«
Urediti je treba dvojezične šole, sodišča, vrtce
Marsikaj je še treba urediti na področju dvojezičnega šolstva. »Poleg družine se jezik goji v šoli. In tam imamo kar nekaj pomanjkljivosti,« je spomnil dr. Inzko. Vsi Koroški Slovenci prav tako nimajo dostopa do dvojezičnega sodišča, je dodal in ob tem opozoril na paradoks. »Če pride na primer Ljubljančan ali Slovenec iz Trsta v Celovec in želi na sodišču postopek v slovenščini, ga bo dobil. Koroški Slovenec ga ne dobi.« Koroški Slovenci tako želijo, da bi bilo območje z dvojezičnimi sodišči širše. Po besedah dr. Inzka bi bilo med drugim treba izboljšati tudi mrežo dvojezičnih vrtcev.