Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Petra StoparPetra Stopar
Kokoši (foto: Ralph / Pixabay)
Kokoši | (foto: Ralph / Pixabay)

Bo reja kokoši nesnic v kletkah dovoljena le še do konca leta 2028? #video

Kmetijstvo | 10.02.2025, 22:13 Robert Božič Slovenska tiskovna agencija

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki je od danes v javni obravnavi. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

"Namen novele zakona o zaščiti živali je izboljšanje dobrobiti živali, med predvidenimi ukrepi pa so učinkovitejše ravnanje z zapuščenimi živalmi, izboljšanje standardov za ravnanje z živalmi, odprava reje kokoši nesnic v kletkah, uvedba strožjih pravil in kazni za kršitelje ter boljše delovanje inšpekcijskih služb," so sporočili z Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Osnutek objavljen na E-demokraciji predvideva spremenjen način financiranja zavetišč in spremembo normativa glede zagotavljanja namestitvenih mest v zavetiščih. Predvideno je tudi obvezno označevanje mačk, kar bo po mnenju uprave za varno hrano prispevalo k zmanjšanju števila zapuščenih mačk in pritiska na zavetišča.

Zakonodajni predlog posega tudi na področje posedovanja eksotičnih živali, pri čemer se ohranja seznam dovoljenih vrst živali, hkrati pa se strožje ureja posedovanje nevarnih in zahtevnih vrst.

Kletke za kokoši čez tri leta prepovedane

Reja kokoši nesnic v kletkah bo dovoljena do vključno 31. decembra 2028, če bodo rejci izpolnjevali pogoje iz predpisov, ki urejajo zaščito živali. Po tem datumu bo tovrstna reja kokoši nesnic v Sloveniji prepovedana.

Burno javno razpravo o tem je v začetku januarja povzročila objava skrivaj narejenih posnetkov Društva AETP v oddaji Tarča, za katere pa se je izkazalo, da so bili posneti že nekaj mesecev prej, prav tako pa je še vedno vprašljiva njihova verodostojnost.

Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so že takrat dejali, da so v zadnjem letu delali v smeri sprememb zakonodaje in da je cilj, da v Sloveniji po letu 2028 ne bi bilo več reje živali v kletkah.

KGZS: Nasprotujemo prehitevanju EU

Kmetje po besedah predsednika Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Jožeta Podgorška temu nasprotujejo. "Nekateri rejci so sami brez subvencij kupovali to opremo, ki še ni amortizirana, kar za te kmetije pomeni veliko finančno breme. Obstaja pa tudi vsaj en rejec, ki je pridobil sredstva za obogatene kletke in ki mora skladno s pravili EU imeti obogatene kletke vse do leta 2030," je pretekli teden ob robu novinarske konference o pomenu znanja na področju biotehnike dejal Podgoršek.

Dr. Jože Podgoršek
Dr. Jože Podgoršek © Marjan Papež

Podgoršek podpira ministrstvo pri pozitivni promociji in večjih vlaganjih v dobrobit živali, a hkrati ne vidi potrebe, da bi s pravili prehitevali EU. "Potrošnik ne bo pridobil, izgubil bo pa slovenski kmet," je prepričan.

Prepoved bo na široko odprla vrata uvozu poceni jajc iz držav, ki reje v kletkah ne preganjajo.

Predlagano prepoved reje kokoši nesnic v kletkah kot gospodarsko škodljivo in diskriminatorno do slovenskih rejcev s to prirejo v primerjavi z rejci iz drugih držav EU ocenjuje tudi generalni direktor Jate Emona Stojan Hergouth.

"Prepoved bo na široko odprla vrata uvozu poceni jajc iz držav, ki reje v kletkah ne preganjajo. V polovici članic EU ta najcenejša prireja jedilnih jajc predstavlja večinski način. V EU živi v kletkah še več kot 150 milijonov kokoši oz. 40 odstotkov vseh, v Sloveniji pa nekaj manj kot 0,2 milijona," so Hergoutha konec preteklega meseca na družbenem omrežju Facebook povzeli pri Sindikatu kmetov Slovenije.

Podrobnosti predlaganih zakonodajnih sprememb bodo na ministrstvu in upravi javnosti predstavili v sredo, v javni obravnavi pa bodo do 12. marca.

Moč dialoga?

Kmetijsko ministrstvo je konec januarja poslalo v javno obravnavo zakonodajo: Zakon o kmetijstvu, Zakon o hrani, Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakon o gozdovih, Zakon o varni hrani in krmi, Zakon o zdravju živali, Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih, s katero ne le posodablja določene temeljen zakone, temveč jih postavlja na novo in s tem korenito spreminja kmetijstvo, kot ga poznamo danes.

  • Kaj prinašajo?
  • Kako gledamo kmetje na celotno dogajanje?
  • Kako se lahko aktiviramo in zakaj je to nujno potrebno?

O tem smo govorili v peti epizodi Podkasta Rast, z gosti, ki so v prvi vrsti kmetje, vsi pa so aktivni tudi pri različnih stanovskih kmečkih organizacijah.

Irena Orešnik je agronomka, izkušena sirarka in strokovnjakinja na mednarodnem področju statistike. Je soustanoviteljica in aktualna predsednica Združenja hribovskih in gorskih kmetov Slovenije, bivša predsednica Združenja kmečkih sirarjev Slovenije ter borka za pravice kmetov in aktualna nominiranka za Slovenko leta 2024 pri reviji Jana.

Doris Letina je ekonomistka, sadjarka in strokovnjakinja na področju skupne kmetijske politike. Je vodja področja dela za mlade kmete in kmetijsko politiko pri Zvezi slovenske podeželske mladine (ZSPM) ter predsednica strokovnega odbora za skupno kmetijsko politiko in mednarodno sodelovanje pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS).

Franc Jagodič je lesar, govedorejec in dolgoletni direktor lesarskega podjetja. Poklic direktorja v podjetju je zamenjal za "direktorja" na kmetji. Je podpredsednik strokovnega odbora za skupno kmetijsko politiko in mednarodno sodelovanje pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) ter predsednik nadzornega odbora pri Govedorejskem poslovnem združenju (GPZ) in predsednik govedorejskega društva Šentjur.

POVABILO NA KGZS SREČANJA PO TERENU in povabilo k aktivaciji!

V obdobju od 12. 2. do 21. 2. 2025 bodo po območnih enotah Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije potekale predstavitve ključne kmetijske in gozdarske zakonodaje, ki je v javni obravnavi. Na njih bodo predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano udeležence seznanili s predlogi sprememb Zakona o kmetijskih zemljiščih in Zakona o gozdovih ter s predlogi novih zakonov: Zakona o hrani, Zakona o varni hrani in krmi, Zakona o zdravju živali in Zakona o kmetijstvu.

Da bi se lahko predstavitve udeležili na vam najbližji lokaciji, objavljamo predvidene datume srečanj:

  • 12. 2. 2025 – OE Koper, OE Nova Gorica in OE Postojna ob 10. uri v veliki sejni dvorani Občine Sežana, Partizanska cesta 4, 6210 Sežana.
  • 14. 2. 2025 – OE Ptuj in OE Maribor ob 10. uri v veliki dvorani KGZS – Zavoda Ptuj, Ormoška cesta 28, Ptuj.
  • 17. 2. 2025 – OE Celje in OE Slovenj Gradec
  • 18. 2. 2025 – OE Kranj
  • 19. 2. 2025 – OE Ljubljana in OE Kočevje
  • 20. 2. 2025 – OE Murska Sobota
  • 21. 2. 2025 – OE Brežice in OE Novo mesto
Kmetijstvo
Papež Frančišek pozdravlja množico (photo: Vatican media/posnetek zaslona) Papež Frančišek pozdravlja množico (photo: Vatican media/posnetek zaslona)

Papež: Ko sem imel 17 let ...

V mesecu februarju po papeževem namenu molimo, da bi cerkvena skupnost sprejela želje in dvome mladih, ki se čutijo poklicani, da bi živeli Jezusovo poslanstvo tako v duhovniškem kot redovniškem ...

Nedelja Božjega služabnika Frančiška Gnidovca (photo: Radio Vatikan) Nedelja Božjega služabnika Frančiška Gnidovca (photo: Radio Vatikan)

Celo razbojniki so ga spoštovali

Člani Misijonske družbe – lazaristi so včeraj s slovesno sveto mašo v cerkvi Srca Jezusovega na Taboru v Ljubljani začeli praznovanje 400. obletnice ustanovitve družbe. Obhajali so namreč nedeljo ...

Razred (photo: STA) Razred (photo: STA)

Osnovne šole brez ravnateljev in učiteljev?

Na osnovnih šolah še vedno težko najdejo učitelje, vse manj zanimanja je tudi za položaje ravnateljev. Na eni strani je to posledica razvrednotenja omenjenih poklicev, na drugi pa številnih ...

Melita Košir (photo: Vid Ponikvar, Sportida) Melita Košir (photo: Vid Ponikvar, Sportida)

Ravnateljica Melita Košir navdušena nad dijaki

V oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji smo objavili pogovor z Melito Košir, novo ravnateljico Škofijske gimnazije Vipava. Spregovorila je o svojem začetku v novi vlogi ter pogledu na delovanje ...