Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
dr. Aleš Maver (foto: Primož Lavre / Reporter)
dr. Aleš Maver | (foto: Primož Lavre / Reporter)

Gruzija gre po beloruski poti

Svet | 03.02.2025, 18:01 Rok Mihevc

V Gruziji so včeraj znova potekali protivladni protesti, pri čemer so izbruhnili spopadi med policisti in protestniki. Aretirali so dva opozicijska voditelja. Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Kaja Kallas je opozorila, da je brutalno zatiranje miroljubnih protestnikov, novinarjev in politikov nesprejemljivo. Gruzija ne izpolnjuje pričakovanj kot kandidatka za članstvo v Evropske unije, je dejala.

V Gruziji protestniki že več mesecev zahtevajo vrnitev države na proevropsko pot. Napetosti v državi vladajo, odkar je na parlamentarnih volitvah konec oktobra lani zmago razglasila vladajoča stranka Gruzijske sanje, medtem ko proevropska opozicija trdi, da so glasovanje zaznamovale nepravilnosti.

»Lahko rečemo, da gre za nadaljevanje daljše politične krize, ki se je začlela že pred parlamentarnimi volitvami, se z njimi poglobila, zdaj pa je dosegla novo fazo, vendar v tem trenutku vse kaže, da bo vladajoča stranka uspela ohraniti nadzor, se pravi, da se Gruzija bolj približuje razpletu kot je bil v Belorusiji, kot pa recimo kakemu razpletu kot je bil v Ukrajini leta 2014, kar mene osebno niti ne preseneča,« razmere v državi ocenjuje politični analitik profesor dr. Aleš Maver.

Spomnil je, da ima država zgodovinsko sicer dolgoletne slabe izkušnje in med obema deželama obstajajo zamere, ki so enega zadnjih vrhuncev dosegle med gruzijsko-rusko vojno leta 2008. »Gruzija je, če jo primerjamo z državo srednje Evrope, podobna Poljski ali Romuniji, v odnosu do Rusije oz. Sovjetske zveze, kar pomeni, da je načeloma večina prebivalstva nenaklonjena naslonitvi na Rusijo in naklonjena približevanju Evropski uniji. Vendar je uspelo stranki kljub vsemu utrditi lastno oblast, po drugi strani pa ji bo uspelo kratkoročno peljati obrat proti Rusiji, ta se bo najprej poznal navznoter, ker bo ureditev podobna vedno bolj ruski in beloruski, po drugi strani pa se bo to gotovo odrazilo tudi v zunanje politični usmeritvi.«

Kakšno vlogo ima pri tem Evropska unija? Maver meni, da je trenutno v soočenju z razmerami na po sovjetskem prostoru in tudi širše popolnoma neuspešna in neučinkovita, ni našla ustreznega odgovora. Več pa v avdio arhivu.

Svet
Osnovna šola Alojzija Šuštarja (photo: Boštjan Kikelj) Osnovna šola Alojzija Šuštarja (photo: Boštjan Kikelj)

Nasilje v šoli ali nasilje nad šolo?

O slednjem lahko govorimo v primeru Osnovne šole Alojzija Šuštarja, ki se že dalj časa sooča s pritiski staršev enega od učencev, ki trdijo, da naj bi bil njihov otrok žrtev nasilja. Hkrati pa ga ...