Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Cardinal Claudio Gugerotti na obisku samomstana Mar Mousa (foto: Vatican media)
Cardinal Claudio Gugerotti na obisku samomstana Mar Mousa | (foto: Vatican media)

Težavna pot odrešitve Sirije

Novice | 02.02.2025, 07:10 Marjana Debevec

Za začasnega predsednika Sirije so nove sirske oblasti v sredo imenovale Ahmeda al Šaro, ki je 8. decembra prevzel vodenje države po strmoglavljenju predsednika Bašarja al Asada. Zunanji ministri držav članic EU so v tem tednu podprli postopno odpravo sankcij proti Siriji, kar so sicer obljubili takoj po padcu režima. Medtem pa si velesile prizadevajo ohraniti svoje položaje v državi. Sirijo je v tem tednu obiskal tudi papežev predstavnik.

Kdo bo ohranil svoje položaje v Siriji?

Sirijo so v tem tednu prvič po padcu režima nekdanjega predsednika Asada obiskali predstavniki Rusije, ki je sicer podpirala prejšnji režim. Med drugim so želeli doseči zaščito dveh ruskih vojaških oporišč v državi.

Turške oblasti so medtem izvedle več napadov na severu Sirije, kjer deluje sirska kurdska milica. Gre za območje, ki si ga lasti Turčija.

ZDA medtem ohranjajo svojo vojsko na vzhodu države, Izrael pa je takoj po padcu Asada zavzel Golansko planoto. V prihodnjih mesecih bodo tako najverjetneje potekala pogajanja o tem, katere od velesil bodo ohranile v tej državi, ki je bogata z naravnimi viri.

Bodo sankcije vendarle ukinjene?

Prebivalci pa upajo, da bodo vendarle ukinjene sankcije, ki so državo ekonomsko popolnoma ohromile. Zunanji ministri držav članic EU so v tem tednu sicer dosegli politični dogovor o začetku sproščanja sankcij proti Siriji.

To bi lahko spodbudilo sirsko gospodarstvo in državi pomagalo, da se znova postavi na noge. Vprašanje pa je, kako hitro bo ta postopek stekel in ali ga bodo izpeljali do konca.

Bolelo me je srce...

Svoj obisk v Siriji je medtem v četrtek sklenil papežev odposlanec vodja urada za Vzhodne Cerkve kardinal Claudio Gugerotti. Pred odhodom se je udeležil še plenarnega zasedanja sirske škofovske konference.

Poudaril je, da ga je bolelo srce, ko je videl, koliko nasilja je morala pretrpeti Sirija, da je danes v stanju tako strašne revščine. V papeževem imenu je pozval k solidarnosti s to državo in zagotovil, da si bo Cerkev vedno prizadevala brisati solze in zdraviti rane tega ljudstva.

Kardinal Gugerotti v Alepu
Kardinal Gugerotti v Alepu © Vatican media

Vloga mladih in podpora Cerkvi

Kristjani v Siriji morajo po njegovih besedah storiti vse, kar je v njihovi moči, da bi pridobili enakopravno vlogo kot vsi drugi državljani in našli načine, kako prispevati k izgradnji novega naroda.

Veliko vlogo pri tem bodo po njegovih besedah igrali mladi. Zato je kardinal Guerotti povabil predstavnike Cerkve, predvsem duhovnike, redovnike in redovnice, naj zaženejo konkretne projekte za vzgojo in podporo mladim, računajo pa lahko tudi na pomoč Svetega sedeža.

Med mašo v Damasku
Med mašo v Damasku © Vatican media

Pred odhodom v Vatikan pa se je vodja vatikanskega urada za Vzhodne Cerkve srečal še s cerkvenimi predstavniki humanitarnih organizacij, ki so mu predstavili svoje izzive in pričakovanja lokalne Cerkve.

Zbrani verniki pri maši v Damasku
Zbrani verniki pri maši v Damasku © Vatican media

Novice
Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan) Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan)

Slovo škofa Petra Štumpfa od murskosoboške škofije

V murskosoboški stolni cerkvi svetega Nikolaja so se z zahvalno sveto mašo poslovili od škofa Petra Štumpfa, ki bo po petnajstih letih vodenja tamkajšnje škofije konec tega tedna prevzel vajeti ...

Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP) Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP)

RKG bo v februarju zaprt. Kaj to pomeni za kmete?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse kmete in druge uporabnike aplikacije za vodenje Registra kmetijskih gospodarstev, da ta v mesecu februarju ne bo dostopen. V tem času ...