Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Protest studentov v Srbiji. (foto: Tanjug/STA)
Protest studentov v Srbiji. | (foto: Tanjug/STA)

Študentski protesti v Srbiji. Kočan: "Mestoma lahko govorimo celo o vse-srbski vstaji..."

Svet | 29.01.2025, 14:09 Marcel Krek

V Srbiji protesti študentov ne pojenjajo. Po včerajšnjem napadu članov vladajoče Srbske napredne stranke na protestnike v Novem Sadu, pri čemer je bila huje ranjena mlajša študentka, sta odstopila premier Miloš Vučević in župan Novega Sada Milan Đurić. Predsednik države Aleksandar Vučić je napovedal, da bo usoda vlade znana v desetih dneh, sicer bo razpisal predčasne parlamentarne volitve. Študentje pa nove velike proteste napovedujejo že za jutri.

Od kod protesti?

Protestniki, teh je iz dneva v dan več, Vučića še naprej obtožujejo, da je v Srbiji ustvaril vladavino klientelizma in korupcije, ki da ubijata. Da imajo prav dokazuje – pravijo – dejstvo, da srbska vlada še vedno ni razkrila vseh dokumentov v zvezi z obnovo nadstreška postaje v Novem Sadu, na katerem je delalo kitajsko podjetje. Eden od simbolov protesta je zato okrvavljena dlan.

Posnetek s 24-urnega protesta na beograjskem atocestnem vozlišču Avtokomanda:

"Moram reči, da ne razumem, zakaj vlada ni takoj objavila osnovne pogodbe z izvajalcem del. Tudi sam sem bil zaveden," se je denimo v ponedeljek sprenevedal Vučić in obljubil, da bo podpisal pomilostitve za vse študente, proti katerim bi tožilstva vložila obtožnice.


Študentje in njihovi podporniki medtem ne popuščajo, še naprej vsakodnevno v večjih mestih pripravljajo različne akcije, kot je denimo 15 minutna tišina in ustavitev mest v spomin na 15 novosadskih žrtev.

"Mestoma lahko govorimo celo o vsesrbski vstaji," pa ob tem opozarja vrhunski poznavalec razmer na Zahodnem Balkanu, Faris Kočan z ljubljanske Fakultete za družbene vede.

Politične posledice

Množični protesti, ki jih pogosto spremlja tudi nasilje podpornikov in celo članov Vučićeve Srbske napredne stranke (SNS), so z včerajšnjimi odstopi prinesli tudi prve večje politične posledice. Tako Vučević kot Đurić namreč veljata za vidna člana SNS.

Kočan meni, da želi Vučić s tovrstnimi potezami ustvarjati vtis nekega »tamponskega območja« med funkcijama predsednika države in predsednika vlade. "Skuša igrati na karto »storil bom vse, kar želite ali pa naredil bom vse kar smo se dogovorili,« samo za to, da se te puščice zahtev protestnikov ne obrnejo neposredno proti njemu," meni Kočan in dodaja,: "Do tega trenutka namreč te puščice še niso bile neposredno usmerjene proti Aleksandru Vučiću."

Opozicija

Obstoječa opozicija si od protestov in pritiska na Vučića (zaenkrat) ne more in ne sme obetati preveč. Kot poudarja sogovornik, protestniki namreč niso združeni okoli opozicijskih strank, saj da ne zaupajo več niti Vučićevi, niti katerokoli drugi politiki v državi. To pa pomeni, pravi sogovornik,: "da bo nekdo moral znotraj teh civilno-družbenih gibanj, oziroma nekdo, ki trenutno ni del političnega vsakdana, prevzeti dobršno mero politične in/ali družbene odgovornosti, oblikovati platformo in iti na volitve."

EU?

Kaj pa Evropska unija? Velik del opozicije, pa tudi študentskih protestnikov je namreč zelo pro-evropsko orientiranih, po drugi strani pa Bruslju zameri kupčije z Vučićem zaradi navideznega ohranjanja stabilnosti na Zahodnem Balkanu. EU v Srbiji preko Vučića spodbuja tudi izkopavanje (za zeleni prehod ključne surovine) litija v dolini Jadar na vzhodu države, čemur pa večina lokalnega prebivalstva zaradi invazivnih posegov v okolje močno nasprotuje.

Toda kot pravi Kočan še ni vse izgubljeno: "Kar Srbija, oziroma študentje v tem trenutku želijo, je demokratizacija, vladavina prava. Je spoštovanje manjšin, spoštovanje vprašanja človekovih pravic manjšin in tako naprej," skratka, tiste stvari, ki jih Evropska unija zagovarja, kar so temeljne vrednote Evropske unije, pravi Kočan. "Tako, da ta pro- evropskost se čuti na samih protestih. To upanje je možno in najverjetneje, v kolikor bo dejansko nekdo prevzel družbeno odgovornost in šel na volitve, ima lahko dobre možnosti za to, da zmaga."

Svet
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...