Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Umetna inteligenca (foto: Pixabay)
Umetna inteligenca | (foto: Pixabay)

Umetna inteligenca ni božanstvo

Svet | 28.01.2025, 12:46 Marta Jerebič

Vatikan je objavil dokument o umetni inteligenci. Pripravila sta ga dva dikasterija: za nauk vere ter za kulturo in vzgojo. Besedilo ponuja smernice za etični razvoj in uporabo umetne inteligence, zlasti na področju izobraževanja, gospodarstva, dela, zdravja, človeških in mednarodnih odnosov ter vojne. Izpostavlja prednosti, hkrati pa opozarja, da lahko človek postane suženj strojev.

Dokument nosi naslov ANTIQUA ET NOVA. O odnosu med umetno inteligenco in človeško inteligenco. 

Umetna inteligenca ni oseba

Umetne inteligence bi smeli obravnavati kot osebe ali nanjo gledati kot na božanstvo, ne sme nadomestiti človeških odnosov, ampak bi jo morali uporabljati "le kot dopolnilno orodje človeški inteligenci", izpostavlja dokument in dodaja, da ne sme postati moč v rokah manjšine.

Vojna

Pri tem posebno pozornost namenja uporabi umetne inteligence v vojnah. Papež je že pozval k prepovedi avtonomnih in smrtonosnih orožnih sistemov, ki so sposobni "identificirati in napadati cilje brez neposrednega človeškega posredovanja", saj lahko ogrozijo preživetje celotnih regij ali celo samega človeštva.

Medčloveški odnosi

V zvezi z medčloveškimi odnosi dokument med drugim opozarja na zlorabe otrok, ko se umetna inteligenca predstavlja kot oseba ali se jo uporablja za zavajanje v drugih kontekstih.

Gospodarstvo

Na gospodarskem področju in v svetu dela umetna inteligenca sicer obljublja povečanje produktivnosti, a hkrati odstrani delavce ali jih podvrže avtomatiziranemu nadzoru in jih potisne na toge in ponavljajoče se naloge, s tem pa duši tudi njihovo sposobnost inovativnosti.

Zdravstvo

Tudi na področju zdravstva dokument pozdravlja »ogromen potencial« umetne inteligence, a če bi ta nadomestila odnos med zdravnikom in pacientom, bi tvegala "poslabšanje osamljenosti, ki pogosto spremlja bolezen".

Šolstvo

S pojavom Chat GPT-ja na problem umetne inteligence opozarjajo tudi šole, saj prihaja do izgube sposobnosti zbiranja informacij in razvijanja kritičnega razmišljanja.

Zasebnost, nadzor

Vatikanski dokument nadalje izpostavlja številne zasebne podatke, ki jih lahko zbira umetna inteligenca in jih uporablja za nadzor, tudi na področju verske svobode.

Lažne novice in informacije

Opozarja pa tudi na problem lažnih novic in informacij, ki jih je z umetno inteligenco zlahka tvoriti, kot smo bili včeraj priča v Sloveniji, ko je več kot dvesto šol v generiranih sporočilih po elektronski pošti prejelo grožnje. 

Svet, Papež in Sveti sedež
Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA) Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA)

Izjemen uspeh slovenskih kirurgov

Slovenski kirurgi so dosegli nov mejnik. Uspešno so namreč opravili prvo endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo. Podrobnosti so predstavniki ORL Klinike na UKC ...

Dr. Helena Jaklitsch (photo: STA) Dr. Helena Jaklitsch (photo: STA)

Evropska resolucija, slovenska tišina

Pretekli konec tedna se je v sosednji državi odvil koncert, ki so mu slovenski osrednji mediji, pa tudi politični veljaki predvsem leve provenience namenili ogromno pozornosti. Ne le na dan ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...