Nadaljevanka Frančišek vs. Trump, pozornost pa tudi na Vanceu
Svet | 22.01.2025, 13:33 Marta Jerebič
Med izvršnimi ukazi, ki jih je Trump že podpisal, so ukrepi v zvezi s priseljevanjem. Njegove načrte je papež Frančišek označil za sramoto. Zaskrbljenost ves čas izražajo tudi ameriški škofje, ki so sicer zagotovili, da bodo sodelovali z novo administracijo, a bodo hkrati trdno stali za stališči, ki jih zagovarja Cerkev. V odnosih med Trumpom na eni strani ter ameriškimi škofi in Svetim sedežem na drugi torej lahko v naslednjih štirih letih pričakujemo burno dogajanje, pri čemer so oči katoliške javnosti uprte tudi v podpredsednika JD Vancea.
Odkar so ZDA leta 1984 vzpostavile diplomatske odnose s Svetim sedežem, ti odnosi še nikdar niso bili tako burni kot pred in v času prvega Trumpovega mandata. Ameriški katoličani zdaj v seriji Frančišek proti Trumpu dobivajo nadaljevanje, komentira ameriški katoliški portal Crux.
Strah v obmejnih skupnostih
Znova gledamo predvsem spopade s področja migracij. Včeraj se je že oglasil škof v El Pasu v Teksasu, katerega škofija leži na meji z Mehiko. Trumpova prizadevanja proti priseljencem vzbujajo strah v obmejnih skupnostih, je zapisal in dodal, da bodo priseljenski skupnosti še naprej nudili pravno pomoč, zagotovili bodo tudi dodatno humanitarno pomoč migrantom, ki so obtičali v sosednjem mehiškem Juarezu.
Skupne točke
A če so migracije in smrtna kazen točki, v katerih se Vatikan in nova ameriška administracija razhajata, pa si obe strani delita stališča pri vprašanju verske svobode, splava in spolne identitete ter vprašanju miru v Ukrajini. Pri slednjem tudi papež polaga močna upanja v Trumpa. Zato bo zanimivo spremljati njuno srečanje, čeprav datum še ni bil določen.
Katoličan Vance
Ker pa se v ZDA praktično že leto dni po volitvah začenja kampanja za naslednje volitve, so oči katoliške javnosti zdaj uprte tudi v 40-letnega podpredsednika JD Vancea- Ta se je leta 2019 spreobrnil v katoličana. O svoji veri govori precej drugače kot nekdanji predsednik Joe Biden, in sicer kot intelektualno konservativni spreobrnjenec, na katerega so vplivali spisi sv. Avguština.
Pogosto pravi, da njegova vera vpliva na njegova prepričanja. Pri vprašanju migracij sicer podpira Trumpa, a bi imel verjetno januarja 2029, če bi ga nasledil na predsedniškem mestu, pred sabo precej drugačno krajino tudi v Cerkvi. Nenazadnje je Frančišek star 88 let, opominja portal Crux, in ko se kardinali srečujejo, vprašanje njegovega naslednika vedno visi v zraku.