Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Krst (foto: Vatican Media)
Krst | (foto: Vatican Media)

Nadškof Cvikl: V Božjih očeh smo vsi ljubljeni in dragoceni

Cerkev na Slovenskem | 12.01.2025, 13:28 Uredništvo Radia Ognjišče

Danes je nedelja Jezusovega krsta. Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je ob tej priložnosti napisal pastirsko pismo. Ob začetku svetega jubilejnega leta 2025 je nadškof vsem zaželel obilo Božjega blagoslova in spodbudil k duhovni rasti, poglabljanju vere, upanja in medsebojne povezanosti.

O Jezusovem krstu nadškof izpostavlja, da nas ta dogodek uči, da je »odrešenje prišlo za vse ljudi, ne le za nekatere« in da Bog ob našem krstu vsem nam izreka: »V Božjih očeh smo vsi ljubljeni in dragoceni.«

Papež Frančišek v jubilejnem letu poudarja krepost upanja, ki jo danes še posebej potrebujemo, saj »nas usmerja preko vseh grozot in nevarnosti.« Vernike spodbuja k romanjem, saj »bistveno za romarja je, da svoje vsakdanje delo, okolje in navade pusti za seboj in se poda na pot,« kar nas vodi k »potrebi po Bogu, njegovem usmiljenju, odpuščanju ter spravi z njim.«

Nadškof razmišlja tudi o izzivih, s katerimi se soočajo župnije, kot so krčenje občestev in pomanjkanje duhovnikov, ter napoveduje oblikovanje večjih pastoralnih središč. Vernike spodbuja k dejavnemu sodelovanju: »Pomembno je predvsem pravo sodelovanje in skupna odgovornost vseh, ki smo krščeni.«

Zaključi z vabilom, naj v tem svetem letu širimo vero in upanje: »Naj upanje, katerega temelj je v veri, postane nekaj, kar se bo širilo med nami in doseglo tudi vse tiste, ki Boga še iščejo in hrepenijo po njegovi ljubezni.«


PASTIRSKO PISMO MARIBORSKEGA NADŠKOFA METROPOLITA MSGR. ALOJZIJA CVIKLA ZA NEDELJO JEZUSOVEGA KRSTA

Dragi bratje, drage sestre!

Ob vstopu v novo, sveto in jubilejno leto 2025 vam najprej želim obilo Božjega blagoslova. Naj bo leto, ki je pred nami, čas, ko bomo v vsem izkoristili od Boga ponujene priložnosti za našo rast v veri, upanju ter tesnejši povezanosti med nami.

Danes obhajamo nedeljo Jezusovega krsta. Morda smo ob tem dogodku presenečeni, da je tudi Jezus želel prejeti krst in se je s tem postavil v vrsto z grešniki, čeprav je bil sam brez greha. To njegovo dejanje nam pove, da je odrešenje prišlo za vse ljudi, ne le za nekatere. Nebeški Oče s svojo ljubeznijo potrjuje bivanje Sina v krogu grešnikov in se tega bivanja veseli, saj je Božji Sin tam, kjer so ljudje, potrebni odrešenja. Po prihodu Boga med nas nismo več ujeti v svoj majhen svet, ampak se nam odpira obzorje, da lahko gledamo višje in dlje, celo v veri tudi onkraj tega vidnega sveta. Hkrati pa je Bog prav ob priložnosti krsta vsem nam izrekel tiste tako dragocene in zaželene besede: da smo v Božjih očeh vsi ljubljeni in dragoceni.

Da bi še bolj začutili Odrešenikovo navzočnost med nami in, da bi ga sprejeli za pot našega življenja, nam je v tem letu dana še posebna možnost: da izkoristimo in prejmemo milosti jubilejnega svetega leta, ki ga v Cerkvi obhajamo vsakih 25 let. V svetem letu, v katerega smo že vstopili, papež Frančišek še posebej izpostavlja krepost upanja in nas vse opozarja na pomen te kreposti. Prav upanje tako zelo potrebujemo v tem našem času, zaznamovanem z vojnami, napetostmi, nesoglasji in s teptanjem človekovega dostojanstva. Upanje, skupaj s krepostmi vere in dejavne ljubezni, nas usmerja preko vseh grozot in nevarnosti. Človek, ki upa, vé, da sme želeti in pričakovati izpolnitev vsega, kar je dobro, lepo in pravično.

Glavni cilj svetega leta je poglobitev osebne vere. Zakoreninjeni v veri bomo rastli najprej v zavesti krstne poklicanosti, da bi z vso gorečnostjo oznanjali Njega, ki nas je odrešil. Papež Frančišek nam v svetem letu za poglabljanje in utrjevanje vere še posebej priporoča romanja. Odpraviti se ne pot, biti romar! Bistveno za romarja je, da svoje vsakdanje delo, okolje in navade pusti za seboj in se poda na pot. Ko smo na romanju, ko hodimo, molimo in premišljujemo, hitro začutimo našo potrebo po Bogu, po njegovem usmiljenju in odpuščanju ter po spravi z njim.

Čeprav ima v svetem letu med romanji posebno mesto Rim, kjer so v štirih velikih rimskih bazilikah že odprta sveta vrata, pa imamo tudi v naši nadškofiji svetoletne cerkve. Med njimi je na prvem mestu stolnica, kot mati vseh cerkva v nadškofiji; poleg nje so v tej vlogi tudi še Bazilika Matere Usmiljenja, pri frančiškanih v Mariboru, ter Bazilika Marije zavetnice s plaščem, na Ptujski Gori. Ob romarskih shodih pa se tem cerkvam pridruži tudi še Marijino svetišče na Homcu pri Slovenj Gradcu. Še mnoga druga svetišča so, kamor lahko v tem svetem letu poromamo; pomemben je predvsem pravi namen, ko se kot romarji podamo na pot. Vsekakor že sedaj vse lepo vabim, da se v čim večjem številu udeležite svetoletnih romanj, ki bodo potekala v postnih sobotah, po že predvidenem razporedu.

Velik in pomemben duhovni dar na svetoletnih romanjih je »svetoletni odpustek«, ki ga lahko prejmemo, če smo opravili zakrament sprave, torej prejeli odpuščanje in izpolnili druge pogoje (molitev). Izkušnja notranjega duhovnega doživljanja znova in znova potrjuje, da v človeku, kljub odpuščanju in spravi, še vedno ostajajo tudi nezdrave navezanosti, ki nas hočejo ponovno

zvabiti v greh. Prejem odpustka je zdravilo, pomoč in opora, za utrditev našega pristnega odnosa z Bogom. Milost odpustka lahko prejmemo zase, lahko pa ga namenimo tudi pokojnim, da bi čim prej dosegli polnost življenja, ki je v občestvu z Bogom.

Sveto leto pa bo za našo nadškofijo nekakšen mejnik še v eni, prav tako zelo pomembni in potrebni stvari. Začeti želimo zahteven proces pastoralnega povezovanja naših župnij. Že dlje časa namreč opažamo, kako se naše skupnosti (občestva) krčijo, kako upada zanimanje za versko življenje in prejemanje zakramentov; kako ne na koncu upada obisk pri nedeljskih bogoslužjih. Če k temu dodamo še zaskrbljujočo starostno strukturo naših duhovnikov, majhno število bogoslovcev in dejstvo, da je že skoraj polovica naših župnij brez stalnega duhovnika, so vse to jasna znamenja, da bo potrebno sprejeti nekatere odločitve glede naših struktur.

Kaj lahko storimo glede tega? Gotovo moramo vse, kar doživljamo, še naprej izročati v molitvi Bogu in prešinjati z Božjo ljubeznijo, po Svetemu Duhu. Bog pozna najboljšo možno pot, da se dvignemo iz takšnega stanja. Vse bolj pa postaja tudi jasno, da bo potrebno oblikovati večja pastoralna središča, kamor bodo spadale okoliške župnije. To je edini možen način, ki bo v prihodnosti lahko zagotavljal usklajenost pastoralnega dela, ob manjšem številu duhovnikov. Seveda bo za to v večji meri nujno vključevanje vseh vernikov in tudi prevzemanje služb in odgovornosti s strani vernikov, na tistih področjih, kjer je to mogoče.

Da je ta pot pred nami primerna in prava, sem doživel in se prepričal ob srečanju tajništev župnijskih pastoralnih svetov iz naše nadškofije. Na tem srečanju so predstavniki posameznih župnij v skupnem pogovoru povedali, da razumejo in tudi sami doživljajo, kako sedanje razmere kličejo po povezovanju župnij in, da je ta korak z njihove strani pričakovan. Marsikje sodelovanje med župnijami na raznih področjih že poteka. Srečanje je tudi pokazalo, da ste laiški sodelavci pripravljeni sprejeti določene službe in prevzeti naloge. Razumljivo je tudi, da pred prevzemom takšnih služb in zadolžitev pričakujete ustrezno pripravo in usposabljanje. Pri vsem tem pa ostaja bistvenega pomena živa povezanost in sodelovanje med verniki in duhovniki.

Pred nami je torej čas priprave, tako duhovnikov, kot vernikov. Ta prehod bomo in ga moramo narediti skupaj, postopoma in v dobro vseh! Gotovo si vsi želimo bolj kvalitetne pastoralne oskrbe, ki pa lahko temelji le na sodelovanju in skupni odgovornosti vseh, ki smo krščeni. Po eni strani gre pri vsem tem za izziv, a je po drugi strani to tudi priložnost, ki nam jo Bog daje, ko nas v tem svetem letu še posebej bodri in želi navdati z upanjem. Naj torej upanje, katerega temelj je v veri, v zaupanju v Boga, postane nekaj, kar se bo širilo med nami in bo postajalo nalezljivo in bo doseglo tudi vse tiste, ki Boga še iščejo in hrepenijo po njegovi ljubezni. Zaupamo: krepost upanja bo naša občestva ohranjala in poživljala, da bomo dejavni ter se bo v nas in med nami krepila misijonarska zavest.

Vsem se zahvaljujem za vse vaše sedanje sodelovanje in pričevanje in na vse vas kličem Božji blagoslov!

Maribor, v soboto pred 4. adventno nedeljo, 21. decembra 2024


Cerkev na Slovenskem, Novice
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.