Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Omizje ob 35-obletnici DEMOSA (foto: Jože Potrpin)
Omizje ob 35-obletnici DEMOSA | (foto: Jože Potrpin)

Spomin na začetek DEMOSa, kako je z možnostjo sodelovanja danes?

Slovenija | 10.01.2025, 12:10 Tanja Dominko

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je ob 35. letnici ustanovitve Demosa pripravilo pogovorno omizje, na katerem so sodelovali Lojze Peterle, Dimitrij Rupel, Igor Bavčar, Janez Janša in Janez Podobnik. Govorili so o zgodovinskosti trenutka za pot v osamosvojitev, o sodelovanju političnih sil v preteklosti in pogojih za današnje sodelovanje.

"Nismo se zbrali zaradi kakšne nostalgije, ampak iz odgovornosti do tistega, kar se je zgodilo, pa tudi z odgovornostjo za tisto, kar bi se moralo v duhu slovenske pomladi še zgoditi," je uvodoma dejal Peterle. Ocenil je, da po skoraj 35 letih demokracije in samostojnosti kot narod, družba in država doživljamo napet, negotov in nevaren čas. "Če nas je takrat zaposlovala bolj zunanja fronta, nas danes vznemirja kakovost naše medsebojnosti in pomanjkanje smisla za dostojanstvo in skupnost, zato je tem bolj prav, da imamo jasne predstave o preteklosti in sedanjosti ter razvijamo sposobnost za skupne cilje za prihodnost," je dodal.

Gostje Janez Podobnik, Janez Janša, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel in Igor Bavčar
Gostje Janez Podobnik, Janez Janša, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel in Igor Bavčar © Jože Potrpin

Ob osamosvajanju se nam je nasmehnila zgodovina, po letu 2008 pa je njen nasmeh začel ugašati, je dejal Rupel. "Ob pogledu na Bližnji vzhod, Rusijo, Ukrajino, Kitajsko in Ameriko pa zgodovina danes zadržuje dih," je dodal. Po 30 letih se je koncept enotnega Zahoda izčrpal, meni, znamenji tega izčrpavanja pa sta po njegovem mnenju "personalna zasedba Evropske unije in tudi mandat Donalda Trumpa".

Če Slovenija leta 1992 ne bi bila pravočasno mednarodno priznana država, bi danes morda imeli "oskubljeno diktaturo, kot ji imajo Rusi in Srbi", je poudaril nekdanji zunanji minister Rupel. "Mi pa bi bili pogrešani," je pristavil Peterle. "V tem, kar je Demos bil, je ne samo zgodovina, ampak tudi nekaj naukov za sedanjo in prihodnost," je izpostavil Janša. V času slovenske pomladi se je od besed k dejanjem prešlo takrat, ko se je začela upoštevati misel, da se "nič ne zgodi brez ljudi, ampak nič ne traja brez institucij", je dejal. Slovenska pomlad se je po njegovih besedah najprej začela organizirati okrog zaščite človekovih pravic in deloma tudi temeljnih političnih svoboščin.

Prostore Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve so obiskovalci napolnili do zadnjega kotička
Prostore Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve so obiskovalci napolnili do zadnjega kotička © Jože Potrpin

Prve volitve po Janševih besedah niso bile poštene, saj so bile vsi volilni organi imenovani s strani komunistične partije. Zmaga Demosa je bila zato glede na vse okoliščine še toliko večje presenečenje, je dejal. Pogum je bil tisti, ki je presegel matematične izračune, začel pa se je z organiziranjem, "in to je nauk tudi za današnje čase", je poudaril. Prepričan pa je, da bi moral na predsedniških volitvah zmagati dr. Jože Pučnik, a volitve niso bile poštene. »Imeli smo opazovalce, a ob 19. uri so jim dejali, da opazujejo samo volitve, zdaj pa se začenja štetje in zato morajo ven.« Pozneje so se pojavile govorice, da so tudi »nune« volile Kučana, a sam ni srečal nobene, ki bi temu pritrdila.

"Pravi čudež je, da smo prišli do svoje države, po drugi strani pa ni čudno, da je taka, kakršna je," pa je dejal Igor Bavčar. V 35 letih zgodovine samostojne in neodvisne države je odnos do lastne države v veliki meri ostal nespremenjen, pravi Bavčar. "Zgodovinarji lepo pokažejo, kako pomembne so institucije za to, da nek narod napreduje. Mi praktično razgrajujemo te institucije ves čas našega obstoja," je ocenil. Zato je odsotnost izkušenj z vodenjem države treba vzeti kot zelo resen problem in projekt, ki nas čaka v prihodnje, meni.

Duh Demosa se je dobro ugnezdil v slovenskih občinah, kjer marsikje deluje še danes, meni Podobnik. Njegova velika zasluga je, da je spodbujal, gradil in v slovensko zgodovino znova pripeljal slovensko nacionalno identiteto in jo zavaroval s slovensko ustavo. Slovenski politični prostor, ob čemer je posebej apeliral na sedanjo opozicijo, "potrebuje nekatere inspiracije v modelih in metodi Demosa", je prepričan.

V prvi vrsti je sedela dr. Rosvita Pesek, ki ji je urednica Polona Fijavž prepovedala vodenje tega omizja
V prvi vrsti je sedela dr. Rosvita Pesek, ki ji je urednica Polona Fijavž prepovedala vodenje tega omizja © Jože Potrpin

Odzvali so se tudi na sredine besede prvega predsednika države Milana Kučana, ki je na okrogli mizi v organizaciji SD ocenil, da v tem trenutku pogojev za veliko koalicijo ni. "Te dni smo lahko poslušali bivšega predsednika države, ki bi prepovedal veliko koalicijo. Večje koalicije, kot je bila Demosova, verjetno ne bo," je dejal Peterle, saj da so imeli cilj, voljo, občutek za zgodovinski trenutek, pogum, ljudsko podporo in nekaj sreče. "Levi govorniki" pa po njegovem mnenju Demos že nekaj časa relativizirajo. Po Ruplovi oceni pa Kučanove besede pomenijo "strankarsko vojno oz. zaostritev t. i. prijateljskega ognja v slovenski politiki". Prijateljskemu ognju, ki je vojaški izraz za napadanje lastnih vrst, bi se v teh mednarodnih razmerah po mnenju Rupla, v slovenski politiki morali odpovedati. Takšni "prijateljski incidenti" so navsezadnje botrovali tudi koncu Demosa, je podčrtal. Janša pa je dejal, da trenutno res ni pogojev za sodelovanje, saj so nekatera razhajanja prevelika, omenil je poglavje polpretekle zgodovine, saj nekateri mrtvi še vedno niso dobili pravice do groba.

 

Slovenija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...