Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Lojze Peterle (foto: STA)
Lojze Peterle | (foto: STA)

Demos vs. partija - razlike so očitne

Slovenija | 09.01.2025, 15:03 Helena Križnik

Napočil je čas, da ovrednotimo pojav Demosa v narodnopolitičnem, državotvornem in paradigmatskem smislu. To 35 let po njegovi ustanovitvi ugotavljajo v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve. Ob jubileju drevi ob 18h v Ljubljani pripravljajo omizje, ki ne bo zadnje.

Namen omizja, na katerem bodo udeleženci osvetlili temelje slovenske demokracije in samostojnosti, ne bo dokumentacija časa oblikovanja Demosa, čeprav je še precej zanimivosti, o katerih bi javnost lahko vedela več, pojasnjuje predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Lojze Peterle. Poudarek pogovornega večera bo v primerjavi partije in Demosa. Katere so najbolj očitne razlike med projektoma? »Za slovensko osamosvojitev smo imeli plebiscit, za Jugoslavijo, za revolucijo, za komunističen red ga ni bilo. Za Evropsko zvezo smo imeli plebiscit, za Nato tudi, za uvrstitev v vzhodni blok ga ni bilo...«

Omizje bo torej skušalo razjasniti, tako Peterle, kaj je pomenil demokratičen projekt na podlagi ljudske volje, ki se na plebiscitu verjetno ne bi izrazila, če ne bi zmagal Demos. »In tukaj je spet velika razlika. Partija, jaz še naprej uporabljam ta izraz, je hotela Slovenijo v propadajoči Jugoslaviji, Demos pa je hotel samostojno, suvereno, demokratično državo.«

Osamosvojitev se ni kar zgodila

Peterle ocenjuje, da ljudje, še posebej mladi, o teh razlikah premalo vedo, ne zavedajo se, da se osamosvojitev ni kar zgodila. »Danes bodo ljudje, ki so bili takrat nosilci Demosa in prevzeli ključne politične vloge, posvetili v to smer. Čas je zelo zahteven, vse bolj polariziran, v zadnjih dneh tudi v globalnem smislu. Zato mislim, da je treba prispevati k jasnosti o tem, kaj je kaj. Ne bomo govorili o zaslugah, ne bomo govorili o datumih, očetih in tako naprej, ampak o tem, kaj Demos pomeni, kaj je prinesel v slovensko zgodovino in kaj bi lahko to pomenilo tudi za prihodnost.«

Peterle je predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade, ki ji pravimo tudi osamosvojitvena. Ob njem bodo na pogovornem večeru sodelovali še dr. Dimitrij Rupel, Janez Janša, Janez Podobnik in Igor Bavčar.

Peterle napoveduje vsebinsko živahno leto

V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve se že ozirajo tudi na prihodnje ključne datume, ki jih želijo obravnavati z današnje časovne razdalje. Tako načrtujejo še več omizij, tudi kakšen seminar z zgodovinarji. »Napovedujem vsebinsko živahno leto in sem vesel, da nas je še toliko pri močeh in s še kar dobrim spominom, da bomo lahko kaj povedali o tem času z odgovornostjo za čas, ki ga živimo in ki nas še čaka,« še pravi Peterle.

Slovenija, Novice
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...