Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež sprejel diplomatski zbor (foto: Simone Risoluti)
Papež sprejel diplomatski zbor | (foto: Simone Risoluti)

Papež: Lažne novice vodijo k dejanjem, kot sta poskusa atentata na Fica in Trumpa

Svet | 09.01.2025, 13:47 Marta Jerebič

Papež Frančišek je sprejel diplomatski zbor, akreditiran pri Svetem sedežu. Vatikan polne diplomatske odnose vzdržuje s 184 državami. Papež se je v nagovoru dotaknil številnih izzivov v svetu: od vojn, terorizma in migracij do splava, smrtne kazni, verskega preganjanja, ideologij, umetne inteligence in izkoriščanja delavcev. V skladu z geslom svetega leta je nanje pogledal z vidika »diplomacije upanja.« Zaradi prehlada je branje večine besedila prepustil podtajniku Dikasterija za vzhodne Cerkve.

Žrtvovanje človekovih pravic zaradi vojaških potreb 

Papeževo glavno upanje za leto 2025 je, da bi si celotna mednarodna skupnost prizadevala za končanje vojn, zlasti v Ukrajini in Gazi. Kot je zapisal, ne moremo sprejeti, da so tarča bombardiranja civilno prebivalstvo, bolnišnice in energetska infrastruktura, da otroci umirajo od mraza in da se nedotakljive človekove pravice žrtvuje zaradi vojaških potreb. Ob tem je države pozval k dialogu z vsemi. V zvezi z vojnami je znova obsodil tudi nenehno širjenje vse bolj sofisticiranega in uničujočega orožja. Ponovil je predlog, da se denar namesto za orožje nameni za ustanovitev sklada za odpravo lakote in za razvoj najrevnejših držav. Upanje je izrazil za Sirijo, da bi se kristjani počutili polnopravni državljani in bi sodelovali v skupnem dobrem naroda, podobno misel o miru je izrazil za Libanon, afriške in latinskoameriške države.

Kultura preklica, splav ...

V nadaljevanju se je dotaknil ideoloških kolonizacij, posebej je ob tem omenil kulturo preklica, ki »ne dopušča razlik in se osredotoča na pravice posameznikov.« Kot je poudaril papež, je diplomacija upanja v tem primeru v prvi vrsti diplomacija resnice. V tem kontekstu je za nesprejemljivo označil govorjenje o tako imenovani »pravici do splava«. To je v nasprotju s človekovimi pravicami, zlasti pravico do življenja. Ob tem je opozoril, da se številne mednarodne institucije ne znajo več odzvati na trenutne izzive. Po njegovih besedah je boleče opazovati, kako postajajo klubi, ki vstop dovolijo samo enako mislečim. Papež je v nagovoru omenil tudi nove oblike suženjstva, med drugim na delovnem mestu, pozval je k odpravi smrtne kazni.

Lažne novice

Opozoril je na umetno inteligenco, ki je vse bolj usklajena s potrošniškimi interesi. Sveti oče je zato spodbudil k izobraževanju oziroma medijski pismenosti na tem področju. Ob tem je obsodil vsesplošno rast lažnih novic. Po njegovih besedah takšna namerna izkrivljanja spodbujajo ozračje sovraštva, ki vodi do dejanj, kot sta bila lanska poskusa atentata na slovaškega premierja Roberta Fica in novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa. 

Svet, Papež in Sveti sedež
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...