Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko
Slovenija | 09.01.2025, 12:40 Rok Mihevc
V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin v predlogu zakona tega ne bo. Medtem se v Skupnosti občin Slovenije sicer strinjajo, da je treba področje generalno urediti, a menijo, da se kaznuje napačno publiko.
Trenutno gre zgolj za zamisel za razpravo
Kot so sporočili z ministrstva si s preventivnimi ukrepi prizadevajo zmanjšati število živali, ki potrebujejo oskrbo v zavetiščih. Iščejo rešitve za financiranje zavetišč in kot enega od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali in potrebne infrastrukture vidijo tudi lokalni prispevek za pse. Poudarjajo sicer, da gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne za zakonski predlog. Zakon o zaščiti živali bi bil le pravna podlaga, ki bi občinam omogočila sprejetje takega ukrepa, če bi ga te ocenile kot ustreznega.
Kočevski župan Košir: Kaznujemo napačno publiko
V Skupnosti občin se sicer strinjajo, da je potrebno iskati nacionalne sistemske rešitve, a da je potrebno stvar bolj generalno premisliti in da rešitev ni v obdavčitvi lastnikov psov, je za naš radio v imenu Skupnosti občin Slovenije povedal kočevski župan Gregor Košir. »Kje vidimo problem pri obdavčitvi lastnikov psov? Prvič, zapuščene živali niso samo psi, ampak so tudi druge, predvsem je tu veliko mačk. Druga stvar, lastniki psov, ki imajo zadeve urejene in čipirane živali, ne nosijo krivde za tam, kjer ta strošek nastaja v zavetiščih. Bojimo se, da s to idejo obdavčitve lastnikov psov z namenom financiranja zavetišč, kaznujemo napačno publiko, oz. napačno targetiramo problem.«
Potreben je širši premislek
Košir meni, da je potreben širši premislek. »Mislim, da bi več morali narediti tudi na drugi strani, se pravi strožje kazni, večji inšpekcijski nadzor. Poenostaviti bi morali zakonodajo glede prevzema zapuščenih živali zavetišč, da bi ljudje lažje prevzeli te živali in poskrbeli za njih. Tudi tisti, ki bi prevzel žival iz zavetišča, bi moral biti na nek način nagrajen vsaj z oprostitvijo prispevka.« Ker občine plačujejo za skrb zapuščenih živali, so po besedah Koširja zelo zainteresirane, da se to celovito rešuje in so v Skupnosti občin odprti za nadaljnje pogovore.