Trideset let Skupnosti srečanje za pomoč odvisnikom na Kostanjevici
Cerkev na Slovenskem | 09.01.2025, 09:35 Tone Gorjup
V delu frančiškanskega samostana na Kostanjevici nad Novo Gorico že 30 let deluje Skupnost srečanje s programom pomoči zasvojenim in njihovim svojcem. Njene prostore je 8. janarja 1995 blagoslovil nekdanji koprski škof Metod Pirih. Praznovanja ob jubileju se bodo vrstila vse leto, z njimi pa so začeli včeraj s sveto mašo v cerkvi Marijinega oznanjenja, ki jo je daroval škof Jurij Bizjak. Njej je sldilo pogovorno srečanjem z naslovom Spomini na začetke.
Leta 1994 so dali frančiškani vzhodni del samostanske stavbe, kjer je bila včasih šola, po drugi svetovni vojni sedež apostolske administrature in pozneje noviciat, na razpolago italijanskemu duhovniku don Pierinu. Ta je v njem odprl Skupnost Srečanje, prvo v Sloveniji, kjer živijo fantje, ki so se odločili, da zapustijo življenje odvisnosti od drog. Sprva so komuno načrtovali na Planini, a so se domačini uprli, sledilo je še nekaj poskusov, a ni šlo. Na Kostanjevici so začeli z ozaveščanjem ljudi od spodaj navzgor in dobili zeleno luč. Gvardijan, danes pa predstojnik samostana p. Niko Žvokelj je povedal, da so takoj začeli z uresničevanjem samega projekta, za božič 1994 dobili prve stanovalce. 8. januarja naslednje leto pa je sledil blagoslov prostorov za Skupnost srečanje italijanskega duhovnika don Pierina. Poleg njega in škofa Metoda Piriha je bil navzoč tudi duhovnik Franc Prelc soustanovitelj skupnosti v Sloveniji.
Za tri desetletja delovanja Skupnosti srečanje in za približno 1600 fantov, ki so šli skozi ta program na Kostanjevici in v drugih komunah po Sloveniji, so se Bogu zahvalili s sveto mašo, ki jo je daroval upokojeni koprski škof Jurij Bizjak. Po maši so o začetkih prve skupnosti, ki deluje v sklopu Slovenske karitas, spregovorili tisti, ki so orali ledino, pa tudi nekateri fantje, ki obiskujejo ta program ali so ga že končali. P. Niko Žvokelj je ob koncu med drugim dejal: "Vesel sem, da trideset let del našega samostana pomaga pri rehabilitaciji fantov, ki želijo na novo življenjsko pot."
Prisluhnite Mozaiku, v katerem je poleg p. Nika Žvoklja o začetkih skupnosti in njenem tridesetletnem delovanju spregovoril sodelavec skupnosti Srečanje Lojze Štefan.
avdio.ognjisce.si/share/io_2025_01_08_mozaik_(1).mp3
Skupnost Srečanje
Program Skupnost Srečanje je namenjen zasvojenim, ki so se odločili, da bodo trajno prenehali z uživanjem drog, alkohola in drugih substanc, ki povzročajo zasvojenost. Zadnja leta je opazen porast nekemičnih odvisnosti (prekomerna raba računalnika, telefona, internetnih aplikacij, hazardiranje …).
Namen programa Skupnost Srečanje je zasvojenemu omogočiti, da spremeni dosedanji način življenja ter se pripravi za samostojno in odgovorno življenje brez zasvojenosti.
Za program je značilen celostni pristop. Organiziran je v obliki manjših skupnosti, kjer posameznik skozi praktično življenje spoznava samega sebe, vzpostavlja drugačen odnos do samega sebe, odgovornosti, življenja, družbe, sočloveka in svojcev, ki so tudi del programa.
Vsaka skupnost je organizirana kot skupina za samopomoč, kar pomeni, da vsak član skupnosti prispeva k procesu lastnega spreminjanja in spreminjanja drugega člana. Spremembe mora posameznik opraviti sam, skupnost pa mu je v pomoč, podporo in spodbudo. Močno sporočilo skupine, ki ga posameznik počasi privzame, je lastna odgovornost za preteklost, sedanjost in prihodnost.
Vzajemna samopomoč pomeni, da posamezniki, ki so že vidno napredovali, prevzamejo del odgovornosti za skupino in to postane pomemben vidik lastnega napredka.
Elementi samoorganizacije se tesno prepletajo s podporo strokovnih delavcev in sodelavcev, ki so s pomočjo programa Skupnost Srečanje zasvojenost uspešno premagali.
K uspešnosti programa bistveno prispeva sodelovanje svojcev uporabnikov, ki so vključeni v program Skupnost Srečanje. Program nudi podporo in pomoč svojcem, ob tem pa tudi njih vspodbuja k pozitivnim spremembam, ki prispevajo k trajnosti rezultatov.
Skupnost Srečanje je zastavila tudi nadgradnjo programa v obliki reintegracije, ki je namenjena tistim, ki so program zaključili in želijo pomoč pri vključevanju v družbo, iskanju službe in namestitve. V reintegraciji je možna nastanitev do enega leta, ko uporabnika spremljamo pri utrjevanju navad in izkušenj, ki jih je pridobil v programu ter mu pomagamo na poti k večji samostojnosti.
Za več informacij o programu in možnosti vključitve smo na voljo na:
telefon: 030/646 943 ali
e-naslov: skupnostsrecanje@karitas.si.
Lokacija: Cesta v Šmartno 38, 1000 Ljubljana
Vir: zavod-pelikan.si/programi-odvisnosti/skupnost-srecanje/