Izzivi slovenskega gospodarstva v letu 2025
Politika | 09.01.2025, 08:48 Alen Salihović
Slovenski gospodarstveniki opozarjajo na ključne izzive, s katerimi se bo potrebno soočiti v letu 2025. V »Pogovoru o« so izpostavili potrebo po stabilizaciji poslovnega okolja, zmanjševanju obremenitev, reformi izobraževalnega sistema in izboljšanju zakonodajnih procesov.
Direktor podjetja BASS d.o.o. in namestnik predsednika Kluba slovenskih podjetnikov Aleksander Bastl je poudaril potrebo po stabilizaciji poslovnega okolja. »Potrebno bo zaustaviti rast davkov in vseh teh obremenitev, ki jih daje država, ter razmisliti o možnostih za njihovo zmanjšanje,« je dejal. Poleg tega je izpostavil pomen dolgoročnega zagotavljanja ustreznih kadrov, kar bo zahtevalo spremembe v izobraževalnem procesu. »Postali smo izrazito družboslovna država, premalo pa se osredotočamo na naravoslovno-matematične predmete in tehnične poklice,« je opozoril Bastl. Kritiziral je tudi pomanjkanje digitalnih vsebin v slovenskem šolskem sistemu, saj Slovenija ostaja edina država v EU, kjer osnovne in srednje šole nimajo predmetov, povezanih z IT in digitalizacijo.
Izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Mitja Gorenšček je izzive razdelil v dva stebra. Prvi steber se nanaša na popravek škodljive zakonodaje, sprejete v zadnjih letih. »Zakonodaja na davčnem področju in dodatna birokratizacija sta povzročili veliko težav. Imamo izdelan načrt za izboljšanje zakonov, ki so bili slabi, in nekaj napak smo že popravili,« je dejal. Dodal je, da se trenutno ukvarjajo s popravki zakonodaje, kot so omrežnina, trajna shema za gospodarstvo in zakon o čezmejnem upravljanju storitev. »Predsednik vlade je priznal napake in obljubil njihovo odpravo, zato računamo na popravke desetih ključnih zakonodajnih napak,« je poudaril. Drugi steber se osredotoča na sodelovanje z vlado pri pripravi novih zakonov in reform. »Naš cilj je preprečiti nastajanje novih napak ter usmeriti reforme v pravo smer,« je dodal Gorenšček.
Generalni direktor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Danijel Lamperger pa je poudaril, da slovensko gospodarstvo temelji na majhnih podjetjih, ki jih birokratske ovire še posebej prizadenejo. »Z nenehnim dodajanjem birokratskih ovir in sprejemanjem nove zakonodaje drsimo na lestvici konkurenčnosti. To moramo odločno zaustaviti, zlasti na davčnem in fiskalnem področju ter pri umeščanju v prostor,« je dejal. Poleg zastopništva je kot ključno prioriteto izpostavil krepitev zborničnih storitev, ki jih OZS zagotavlja gospodarstvu.
Bastl, Gornšček in Lamperger se zavzemajo tudi za reforme, ki bodo omogočile konkurenčnejše poslovno okolje, zmanjšale administrativne ovire ter izboljšale izobraževalni sistem. Sodelovanje z vlado bo po njihovih besedah ključno pri zagotavljanju, da bodo prihodnje reforme usmerjene v korist gospodarstva in družbe kot celote.