Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Kriminalist Robert Tekavec (foto: Rok Mihevc)
Kriminalist Robert Tekavec | (foto: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Svetovalnica | 04.12.2024, 09:30 Maja Morela

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih dejanj, zdaj pa se povečuje število kaznivih dejanj z elementi nasilja, je za naš radio pojasnil kriminalist Robert Tekavec. Poudaril je, da je eden ključnih razlogov za porast kriminala med mladimi splet, kjer so posamezniki izpostavljeni slabim zgledom.

Razlogi, da mladoletnik zapade v družbo, ki organizira kriminalno dejanje, ali ga zagreši sam, so različni, pojasnjuje Tekavec. »Včasih starši naredijo vse prav, otroka pa k slabim dejanjem zavede ulica. Takrat lahko v družbi sovrstnikov ali pa starejših kolegov vršijo kazniva dejanja, ali izzivajo nasilna dejanja. Pri tem jih ženejo različni motivi. Včasih so povzročitelji kriminala tudi sami žrtve v svojem ranem otroštvu. «

Meja štirinajtih let

Otrok pri štirinajstih postane mladoletnik in s tem kazensko odgovoren. Tudi kadar so izvajalci nasilja oz. kaznivega dejanja mlajši od štirinajst let se odzove policija. Prioriteta le-te je zagotoviti varnost vsem vpletenim. »Ne govorimo o tem, da mlajši od štirinajstih let niso odgovorni za svoja dejanja. Res je, da ne odgovarjajo kazensko, ampak se poslužujemo drugih ukrepov. Takrat sodelujemo s centri za socialno delo, ki se z otrokom pogovorijo, sodelujejo s šolskimi strokovnjaki in tudi s starši.«

Kot starši lahko z mladoletniki gradimo zaupljiv odnos, da se bodo v težavah lahko obrnili na nas. Nasilje na spletu lahko starši preprečimo z otrokovo čim kasnejšo uporabo pametne naprave in preprečimo nenadzorovan dostop do interneta.

Po Tekavčevih besedah so profili mladostnikov, ki zagrešijo kazniva dejanja različni, pri tem ni pravila. Mladi običajno nasilje prepoznajo, a o njem ne spregovorijo, ker se bojijo, da ne bodo slišani. Prav tako jim včasih odrasli ne damo pravega odziva na nasilje, zato ga tolerirajo tudi naši otroci. »Naši otroci živijo v svetu polnim hitrih in lahko dostopnih informacij. Ne moremo preprečiti njihovega stika s spletom. Kot starši lahko z mladoletniki gradimo zaupljiv odnos, da se bodo v težavah lahko obrnili na nas. Nasilje na spletu lahko starši preprečimo z otrokovo čim kasnejšo uporabo pametne naprave in preprečimo nenadzorovan dostop do interneta.«

Znaki, da nekaj ni v redu

Vsak otrok se drugače odziva na oblike nasilja in zlorab. Pozorni moramo biti na nenadne spremembe v vedenju. Lahko se zavije v molk, se zapira v sobo, sili ven v družbo, ali pretirano uporablja pametni telefon. Za varno uporabo spleta pa kriminalist Robert Tekavec priporoča, da otrok pametnih naprav ne uporablja v spalnici in toaletnih prostorih, ampak vedno v skupnih prostorih in omejeno časa.

Oddaja je na voljo v našem avdio arhivu.

Svetovalnica
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...