V letu 2024 ubitih osem duhovnikov in pet laikov
Novice | 05.01.2025, 00:19 Marjana Debevec
V poročilu Papeških misijonskih družb v iztekajočem se letu lahko preberemo, da je bilo v letu 2024 zaradi po svetu umorjenih osem duhovnikov in pet laikov. Šest jih je umrlo v Afriki in pet v Ameriki, na dveh celinah, ki sta se v zadnjih letih izmenično uvrščali na vrh tega tragičnega seznama, je pojasnjeno v poročilu.
Poglejmo najprej v Afriko, kjer sta bila v Južnoafriški republiki ubita dva duhovnika, eden v Kamerunu, katehet in prostovoljec je bil žrtev nasilja v Burkini Faso ter laik v Demokratični republiki Kongo.
Na ameriški celini je bil duhovnik ubit v Kolumbiji, eden v Ekvadorju in eden v Mehiki. Umorjeni so bili tudi laiki in sicer župnijski sodelavec v Braziliji in laik v Hondurasu.
Na seznamu je tudi Evropa: v Španiji je bil v samostanu v Giletu umorjen frančiškanski menih Brezmadežnega spočetja Juan Antonio Llorente. Na Poljskem pa je umrl 72-letni duhovnik Lech Lachowicz, potem ko ga je napadel moški, ki je oborožen s sekiro vdrl v župnišče.
V letu 2024 v Aziji ni bil ubit noben misijonar, vendar je na tej obsežni celini več držav, kjer so pastoralni delavci zaradi spopadov, nemirov ali kriminala tvegali svoja življenja ali bili hudo ranjeni.
Iz poročila, ki ga je objavil Fides, je razvidno, da žrtve večinoma prihajajo iz okolij, zaznamovanih z nasiljem, bedo, zatiranjem in negotovostjo.
Ubit, ker je opozarjal na kriminal
Takšen je tudi primer Juana Antonia Lópeza, koordinatorja socialne pastorale v škofiji Truijllo in ustanovnega člana pastorale za celostno ekologijo v Hondurasu, ki je bil znan po svoji zavezanosti socialni pravičnosti, moč in pogum pa je črpal iz svoje krščanske vere.
Umor Lópeza, ki je opozarjal na domnevne povezave med člani občinske uprave in organiziranim kriminalom, je del vse večjega zatiranja zagovornikov človekovih pravic v Hondurasu.
Od leta 2000 že 608 ubitih
Seznam trinajstih ubitih leta 2024 tako dopolnjuje število misijonarjev in pastoralnih delavcev, ki so darovali svoja življenja. Od leta 2000 do danes jih je po podatkih agencije Fides že 608.
Ti bratje in sestre so po papeževih besedah kot seme, ki umre in vzklije ter obrodi sad, saj Bog po njih še naprej dela čudeže, spreminja srca in rešuje ljudi.