300 prošenj za pomoč pri ogrevanju
Sociala | 19.12.2024, 11:04 Alen Salihović
Na Nadškofijski karitas Maribor so danes spregovorili o adventno-božični akciji za pomoč otrokom v stiski Več luči več upanja in o pomoči Karitas v širši okolici Maribora v prazničnih dneh. Kot je dejal predsednik Nadškofijske karitas Maribor Branko Maček poseben izziv predstavljajo hladni meseci. Letos so prejeli okoli 300 prošenj za pomoč pri ogrevanju.
Maček je izpostavil, da bi bilo vse omenjeno delo nemogoče brez podpore donatorjev, financiranja države, Evropske unije in lokalne skupnosti. Zahvalil se je vsem dobrotnikom ter več kot 1260 prostovoljcem, ki nesebično darujejo svoj čas in sredstva za pomoč ljudem v stiski. »Vsa ta pomoč ne bi bila mogoča brez skritih dobrih ljudi, ki darujejo po svojih močeh,« je poudaril Maček, ter se zahvalil vsem, ki prispevajo k temu plemenitemu delu.
KAKO LAHKO POMAGAM?
- Donirate preko TRR,
- Namenite 1% dohodnine (odtrgate obrazec, ga izpolnite, podpišete, zalepite ter oddate v najbližji poštni nabiralnik – poštnina je že plačana),
- Pošljite SMS na 1919 s ključno besedo DAR5 in darovali boste 5 € za otroke v stiski.
K solidarnosti vabimo PODJETJA, da del sredstev za poslovna darila namenijo za otroke in DOBRE LJUDI, da pomislijo ob letošnjih praznikih tudi na otroke, ki večkrat zaspijo v pomanjkanju in velikem strahu.
Akcija traja od 1.12.2024 do 2.2.2025
»Več luči, več upanja«
Samo preko programov pomoči Nadškofijske karitas Maribor smo v letu 2024 pomagali 2.113 otrokom. Pomoč se nanaša na plačilo šolske prehrane, šole v naravi, letovanj, šolskih potrebščin in delovnih zvezkov ter učbenikov, pomoč otrokom preko programa Botrstvo, materinskega doma, ambulante in ljudske kuhinje, donirane hrane in učne pomoči. V mreži Župnijskih karitas naše nadškofije pa po lanskih podatkih letno pomagamo kar 4.330 otrokom.
V lanski akciji Več luči – več upanja smo zbrali 13.115,75 €. Iz navedenega sklada smo pomagali 267 (249) otrokom iz 126 (118) družin predvsem v delu, ko se je zaradi trenutnih razmer (nenadna brezposelnost, izostanek dohodka, bolezen, dolgotrajna bolniška, razpad družine, nepredvidljivi odhodki …) pojavil zaostanek pri plačilu šolske prehrane, oskrbnin v vrtcu ter drugih stroškov šolanja. Z delom zbranih sredstev smo omogočili nadaljevanje izvajanja učne pomoči na NŠKM.
Potrebe so velike. Z akcijo Več luči več upanja in vašo pomočjo upamo na nadaljevanje zagotavljanja pomoči predvsem tam, kjer se starši zaradi nenadnih težav (bolezen, razveza, izguba dohodka) soočajo z veliko stisko pri zagotavljanju podpore otroku pri pridobivanju znanja. Želimo si, da bi zbrali dovolj sredstev in zagotovili navedeno pomoč 500 otrokom.
Letos je v program Botrstva Nadškofijske karitas Maribor vključenih kar 51 otrok.
Otrokom iz socialno šibkih družin želimo s primernimi oblikami pomoči Karitas omogočiti čim boljše možnosti, da ne bi bili zaradi raznih oblik stisk socialno ali kako drugače izključeni, ter imeli slabših pogojev v kontekstu pridobivanja znanja.
Program učne pomoči osnovnošolcem in dijakom NŠKM
Že pet let deluje na Nadškofijski karitas Maribor nov program pomoči: Učna pomoč (UP), katere osnovni namen je zagotoviti varen in odprt prostor, kjer bi učenci z učnimi težavami skupaj s starši razvili takšne odnose, ki bi spodbujali in stimulirali otrokovo vedoželjnost in željo po pridobivanju novih znanj ter zagotoviti prostovoljcem možnost udejstvovanja in uresničitve poslanstva pomoči drugemu skozi podajanje in utrjevanje znanja.
V program učne pomoči NŠKM so vključeni otroci iz družin, ki so prejemnice pomoči NŠKM oz. mreže Župnijskih karitas v Mariboru.
Glavni cilji programa UP – učne pomoči je: 1 x tedensko s prostovoljci iz vrst mladih, učiteljev in upokojencev nuditi 1,5 ure do 20 učencem, dijakom z učnimi težavami kakovostno, strukturirano ter individualizirano učno pomoč.
Tako smo letos zabeležili že 11 osnovnošolcev in srednješolcev. Učno pomoč izvajamo tedensko, v živo. Letos je bilo izvedenih 26 srečanj – učnih pomoči. Za pomoč otrokom in mladostnikom se je skupaj odločilo 14 prostovoljcev. Večina od njih je dijakov, študentov ali mladih zaposlenih. Prostovoljci pa so skupaj opravili 178 ur prostovoljnega dela v programu učne pomoči.
Pomoč Nadškofijske karitas Maribor socialno najbolj ogroženim
Že pred Tednom karitas smo podrobno poročali o aktualnih stiskah in pomoči Karitas. Zelo smo veseli lepega odziva dobrih ljudi na prošnjo po pomoči – dobrodelni koncert Klic dobrote. Dejavnosti in pomoči izvajamo s posebno skrbjo. Vsak dan doseže pomoč Nadškofijske karitas Maribor tudi do 300 oseb v stiski (dežurni telefon, razbremenilni, svetovalni razgovori, pomoč v hrani in higienskih potrebščinah, pomoč v okviru socialno varstvenih programov – Zavetišče za brezdomne sv. Martin, Materinski dom Mozirje in Žalec, Ambulante Karitas, Ljudske kuhinje Betlehem, Donirane hrane… Ponovno bi želeli opozoriti na dejstvo, da opažamo med 5 do 10 % novih prošenj družin oz. posameznikov med njimi tudi takšne, ki potrkajo na vrata Karitas po več letih.
V mreži Karitas smo v tem predprazničnem času razdelili 1.500 miklavževnih (600) in adventnih paketkov (900) med starejše in otroke. Osnovni namen je bil obisk in srečanje, da v tem predprazničnem času ljudje v stiski niso ostali sami. Odzivi so zelo pozitivni in bomo s podobnimi aktivnostmi nadaljevali tudi v prihodnje.
Delo Nadškofijske karitas Maribor v naslednjem obdobju
Skrb za redno delovanje humanitarnih in socialnih programov NŠKM:
- o Dežurni telefon (0590 80 350) – vsak delovni dan od 15. do 22. ure, sobota, nedelja ter prazniki med 9. in 12. uro,
- o Sprejemno informacijska in svetovalna pisarna: dnevna pomoč v hrani, oblačilih ter s plačilom položnic za najosnovnejše življenjske potrebščine, svetovalno delo, napotitve, …
- o Humanitarno skladišče NŠKM – sprejem, sortiranje donacij ter predaja materialne pomoči,
- o Ljudska kuhinja Betlehem – topel obrok – vsak dan med 12. in 12.30 uro,
- o Zavetišče za brezdomne – sv. Martin – nastanitev brezdomnih oseb – Božična in novoletna večerja,
- o Ambulanta Karitas za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja – dežurni telefon
- o Materinski dom Mozirje in Žalec – pomoč materam in otrokom.
Voščilo in zahvala
Navedena pomoč je samo del dejavnosti, ki jo sodelavci in prostovoljci v mreži Karitas nudijo ljudem v resnično težkih socialnih pa tudi psihosocialnih stiskah. Vso to delo ne bi bilo mogoče brez podpore in solidarnosti mnogih skritih dobrih ljudi, ki darujejo po svojih močeh (mnogi so se odločili in namenili donacijo dohodnine prav Karitas in s tem omogočili to pomoč) in sofinancerjev (MOM – Mestna občina Maribor, MDDSZ – Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, MZ – Ministrstvo za zdravje, MKGR – Ministrstvo za kmetijstvo in gospodarski razvoj, FIHO – Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, ZRSZ – Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, EU – Evropska unija – Program ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanost v SLO (EU-hrana) …) ter donatorjev.
Vsem in vsakemu posebej (1.261 prostovoljcem in sodelavcem v mreži Župnijskih karitas in NŠKM, ki so v letu 2023 opravili preko 124.811 ur prostovoljnega dela, več kot 2.500 darovalcem in podpornikom, župnijam, Župnijskim karitas, Botrom, Zlatim dobrotnikom) se želimo danes zahvaliti za zgled solidarnosti, družbeno odgovornost ter voščimo doživet adventni čas in blagoslovljen Božič ter vse dobro v prihajajočem novem letu.
Podrobno poročilo ter načrt o humanitarni in socialno varstveni dejavnosti NŠKM bo pripravljeno v Plenumski knjigi in predstavljeno na plenumskem srečanju sodelavcev ter prostovoljcev Karitas mariborske nadškofije 12. aprila 2025.
Branko Maček