Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Peter Merše (foto: Osebni arhiv)
Peter Merše | (foto: Osebni arhiv)

Merše: Tudi medijski medeni tedni se za Goloba iztekajo

Slovenija | 17.12.2024, 15:45 Petra Stopar

Premier Robert Golob se je v sinočnjem pogovoru na Televiziji Slovenija odzval na aktualno politično dogajanje, med drugim na hude obtožbe, povezane s Centrom za varovanje in zaščito. Za komentar smo prosili političnega komentatorja Petra Meršeta.

Po Golobovem mnenju je prav, da tako generalni direktor policije Senad Jušić kot minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar pojasnita, kaj se dogaja, najprej javnosti, potem pa tudi vsem drugim, predvsem vladi. Na več vprašanj, zakaj sta Jušić in Poklukar, tudi po vseh razkritjih glede odtekanja informacij iz Centra za varovanje in zaščito, še vedno vsak na svojem položaju, je Golob odgovoril, da bo najprej počakal na ugotovitve notranjega nadzora, šele potem se bo odločal naprej. Če bo torej poročilo notranjega nadzora pokazalo, da ta problem še ni rešen, bo po njegovih besedah treba ukrepati.

Da se zaradi dogajanja v družbi in vseh razkritij začenja majati stolček tako ministru kot direktorju policije, meni politični komentator Peter Merše. O sami oddaji pa pravi, da je Golob med pogovorom s sicer zelo kritičnima in dobro pripravljenima novinarjema Rosvito Pesek in Igorjem E. Bergantom izpadel kot izjemen demagog: »Ves čas je odvračal pozornost, vlekel v neke druge smeri. Zadimljanje Ljubljane nima nobene veze z njegovo kazensko ovadbo, on pa govori, da je ovaden zaradi tega, ker sta se dva politika pogovarjala. Tukaj nima veze pogovor, tukaj je vsebina, kaj sta se pogovarjala, kaj je on naročil, bistvena.«

In še, nadaljuje Merše, premier uporablja dvojno demagoško retoriko, ko po eni strani pravi, da so težave prisotne že 30 let in jih rešuje, hkrati pa za grešnega kozla označuje nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, ki je bila na položaju le pol leta. To, da v naslednjih dveh letih Poklukar in Jušić nista nič naredila, kljub temu, da sta bila večkrat opozorjena, pa očitno Goloba ne moti, ugotavlja Merše.

Če se vrnem na sam intervju, je pa situacija taka, da se opaža, da se tudi medijski medeni tedni ali pa medena leta do premierja Goloba nekako iztekajo. Torej, novinarja, Rosvita Pesek in Igor E. Bergant, sta bistveno bolj ostro in bolj kritično tudi spraševala premierja Goloba in mu postavljala tudi podvprašanja, česar pa do zdaj nismo bili tako zelo vajeni pri pogovoru s predsednikom vlade, še posebej ne na nacionalni televiziji. Je pa treba izpostaviti, da je Golob izpadel na tem pogovoru kot izjemen demagog.

Posebej je opozoril na eno od izjav, »ko je Golob izpostavil v tem intervjuju, kar smo nekako prvič slišali, češ, da je to svojo službo za varovanje prestavil na generalni sekretariat vlade, ker so iz nje odtekale notranje informacije. Torej Golob pravzaprav sporoča: 'Jaz sem poskrbel zase, za druge me ne zanima', ker ni bilo storjeno praktično nič od takrat, da bi se te stvari uredile. Golob se sicer izgovarja, da če bi to šel urejat, bi si spet prislužil kakšno kazensko ovadbo, kjer spet zavaja.«

Na premierjeve očitke opoziciji, ki da vladi otežuje delo, namesto da bi vsebinsko delovala, je Merše pojasnil, da opozicija vsebinsko ne more delovati, ker nima večine, njena naloga pa je, da s procesnimi orodji, ki so ji na razpolago, opozarja na morebitne slabe ukrepe vlade. »To je normalno delovanje opozicije, kjer pa spet Golob zvrača krivdo, češ, vse so drugi krivi, razen on pa Slovenijo rešuje,« meni politični analitik.

V ločenem pogovoru na TV Slovenija se je na stanje v Centru za varovanje in zaščito odzval tudi predsednik NSi Matej Tonin. Pravi, da bi se ob tem dogajanju v vsaki normalni demokratični državi tresla gora, odšel ne bi samo notranji minister, temveč tudi predsednik vlade. »Če po razkritjih v Tarči ne bosta odšla generalni direktor policije in minister za notranje zadeve, smo navadna banana republika,« je dejal prvak NSi. Tudi sam je bil v preteklosti kot minister in predsednik Državnega zbora varovana oseba, za svoje varnostnike pa je dejal, »da o njih lahko govori le v superlativih«.

Slovenija
Odhod ukrajinskega vojaka (photo: pexels) Odhod ukrajinskega vojaka (photo: pexels)

Ljudje bi preživeli tudi mraz, samo da bi bil mir

Sodelavka Karitas Spes iz Ukrajine, Mira Milavec, nam je povedala, da se ljudje v Ukrajini pripravljajo na hudo zimo. Zaupala nam je tudi pretresljive zgodbe ljudi, s katerimi se srečuje. Mnogi ...

Matjaž Muršič Klenar (photo: Petra Stopar) Matjaž Muršič Klenar (photo: Petra Stopar)

Kako bodo božič praznovali slovenski vojaki na misiji?

Vojaški kaplan dr. Matjaž Muršič Klenar bo božično-novoletne praznike tudi letos preživel v tujini, in sicer na Natovi misiji na Slovaškem, kjer deluje približno 100 pripadnikov Slovenske vojske. ...