Zimski običaji v Panonski nižini
Slovenija | 04.12.2024, 08:42 Marta Jerebič
Na Brezjah so na prvo adventno nedeljo predstavili jaslične običaje Panonske nižine. Marijino narodno svetišče je namreč že pred leti s pomočjo Madžarskega kulturnega centra v Ljubljani vzpostavilo sodelovanje z muzejem v mestu Marcali ob Blatnem jezeru. Rezultat sodelovanja je bila nedeljska premierna uprizoritev koledniških jaslic.
Madžarske koledniške jaslice
Med najpomembnejše tradicije adventnega časa na Madžarskem sodi priprava jaslic. Madžarske jaslice so ljudski običaj uprizoritvenega značaja, v središču katerega sta zahvaljevanje in zbiranje darov. Ta običaj je na Madžarskem prisoten že vse od druge polovice 19. stoletja in še vedno živ v vaseh okoli Blatnega jezera.
Glavna oprema koledniški madžarskih jaslic so umetelno izdelane jaslice v obliki cerkve, katere notranjost služi kot oder za lutkovno predstavo. V koledniških jaslicah nastopajo: vojak, dva angela, trije pastirji, hišni gospodar in njegova družina.
Premierna uprizoritev
Kot piše na spletni strani brezjanskega svetišča, so pred leti s pomočjo Madžarskega kulturnega centra v Ljubljani vzpostavili sodelovanje z muzejem v mestu Marcali ob Blatnem jezeru. Rezultat sodelovanja je bila premierna uprizoritev koledniških jaslic, predstave, ki so jo izvedli člani Društva za Kéthelj.
Pred uprizoritvijo jaslične igre, so člani madžarske skupnosti v Sloveniji v baziliki Marije Pomagaj prisostvovali pri sveti maši, ki jo je v madžarskem jeziku daroval g. Zoltan Varga. Pri sveti maši so člani madžarske skupnosti v Sloveniji aktivno sodelovali. Po sveti maši so člani društva premierno uprizorili jaslično igro, katero so ponovili po redni sveti maši ob 16. uri.
Razstava Zimski običaji v Panonski nižini
Po predstavi so v atriju samostana odprli razstavo z naslovom 'Zimski običaji v Panonski nižini’, ki jo je pripravil Etnografski muzej v Budimpešti. Ob odprtju je prisotne najprej nagovoril madžarski veleposlanik v Sloveniji, Andor Ferenc Dávid. V zahvalnem govoru je spregovoril v obeh jezikih, madžarskem in slovenskem. Rektorju svetišča, dr. p. Robertu Bahčiču, se je zahvalil za gostoljubje, da so lahko predstavili zanimive madžarske običaje, vezane na adventni čas. Za sodelovanje se je zahvalil tudi vodji Romarskega urada Brezje, dr. Andreji Eržen Firšt. Pri projektu so sodelovali tudi zaposleni na Madžarskem kulturnem centru v Ljubljani, dr. Zoltán Csaba Thuróczy, direktor ter g. Levente Csáki, kulturni ataše. Skupino iz Madžarske je vodila direktorica muzeja Marcali, ga. Vidák Tünde.
Do kdaj si je razstavo mogoče ogledati?
Razstava 'Zimski običaji v Panonski nižini’ bo v atriju samostana na Brezjah odprta do praznika Svetih Treh Kraljev, so že sporočili z Brezij.