Spremembe ustave v Nikaragvi bodo velik udarec tudi za Katoliško cerkev
Svet | 03.12.2024, 13:31 Marta Jerebič
Preganjanje Katoliške cerkve v Nikaragvi se stopnjuje, razmere pa se bodo po mnenju analitikov v prihodnje še poslabšale. Kongres je namreč odobril ustavno reformo, ki praktično vso oblast daje v roke predsednika Daniela Ortege in njegove žene Rosarie Murillo, ki je zdaj postala podpredsednica države. Vladajočemu paru je neposredno podrejena tudi vojska in policija, ki sta bili ključni pri zatiranju protestnikov, ki so leta 2018 odšli na ulice in nasprotovali Ortegovim reformam.
Nadzor nad mediji in prebivalci
O ustavni reformi bo kongres glasoval v začetku prihodnjega leta. Med drugim pa spremembe omogočajo večji nadzor nad mediji in prebivalci. Slednjim je zdaj lažje odvzeti nikaragovsko državljanstvo, če dobijo oznako izdajalca. Pravzaprav so številni politični disidenti, ki jih je režim poslal v izgnanstvo, že izgubili državljanstvo, poroča ameriški katoliški portal Crux.
Aretacije in izgoni duhovnikov in škofov
Ob tem spomnimo, da je Ortegov režim izgnal tudi številne duhovnike in škofe. Do zadnjega takega dogodka je prišlo sredi novembra v škofiji Jinotega, ko so oblasti predsednika škofovske konference odpeljale na letališče in ga posadile na let za Gvatemalo. Vse, kar je naredil, je bilo to, da je med mašo 10. novembra izrazil nezadovoljstvo nad hrupnimi dogodki, ki jih je v času maše organizirala občina in s tem prekinjala bogoslužje. Dan zatem je oblast blokirala Facebook profil škofije in duhovnikom prepovedala vstop v bolnišnice. Portal Crux dodaja, da je tamkajšnji župan zaradi svojih vezi z vladajočim parom eden najpomembnejših v Nikaragvi. To je že tretji škof, ki je bil izgnan v tujino.
Vlada je med letoma 2018 in 2024 aretirala najmanj 74 vernikov. Večina je bila duhovnikov. 63 jih je bilo izpuščenih in poslanih v izgnanstvo. Petintrideset jih je izgubilo državljanstvo. Mnogi so zatočišče našli v Vatikanu oziroma Rimu, pa tudi v nikaragovskih sosedah. Glede na novo ustavo se bo preganjanje Cerkve, in to ne samo katoliške, verjetno še zaostrilo, saj bo vladajoči par prevzel tudi nadzor nad religijo. Že do zdaj je država prepovedala delovanje številnim nevladnim organizacijam in jim zaplenila premoženje.
Papeževo pastirsko pismo
Papež Frančišek je večkrat opozoril na kritične razmere v Nikaragvi, nazadnje v tem tednu. Pred praznikom Brezmadežne in začetkom jubilejnega leta je vernikom napisal pismo, v katerem jih je spodbudil, naj tudi v težkih trenutkih ne dvomijo o Bogu in njegovem usmiljenju.