Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
30 let Radia Ognjišče (foto: Rok Mihevc)
30 let Radia Ognjišče | (foto: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

Slovenija | 28.11.2024, 00:30 Helena Križnik

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem neprekinjenega 24-urnega programa. Pred tem smo ga od 5. junija istega leta oddajali nekaj ur dnevno, in to iz koprskega studia, ki je imel svoje prostore pri cerkvi svetega Marka na Markovcu. Vse od takrat po tej poti širimo evangelij med ljudi dobre volje, kar sodi v naše osnovno poslanstvo. Dokler bom na čelu te medijske hiše, bosta veselo oznanilo Božjega kraljestva in slovenstvo temelja našega programa, poudarja zdajšnji direktor Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak.

Ko se je prižgala rdeča lučka, je vse izgledalo idealno

17. ura 28. novembra 1994 je bila zelo slovesna, praznična. Tako se trenutka, ko se je v programu Radia Ognjišče najprej oglasil tako imenovani avizo, nato pa so poslušalce pozdravili še voditelja Ida Baš in Marjan Šneberger ter ustanovitelj in takratni direktor msgr. Franc Bole, spominja msgr. Trstenjak. »Res prijeten občutek, čeprav ta občutek se je na nek način že zgodil 5. junija v koprskem studiu. Takrat sem sam pozdravil naše poslušalce. Ne glede na to je 28. november ostal tisti zgodovinski dan.«

Priprave nanj so bile garaško delo, dodaja. »Gotovo so bile tudi kakšne zadeve opravljene tik pred zdajci. Smo pač različni ljudje, nekateri radi delajo zadnjo minuto, nekateri imamo radi, da je že 14 dni prej vse opravljeno, gotovo se je to križalo. Ampak na koncu, ko se je v studiu prižgala rdeča lučka, je vse izgledalo idealno, nič ni bilo narobe in potem smo tudi sam program, v katerem so se predstavili vsi radijski voditelji, lepo izpeljali.«

Hvala Bogu, da se msgr. Bole ni ustrašil uresničiti svoje ideje

Po besedah msgr. Trstenjaka so Radiu Ognjišče ob vstopu v slovenski medijski prostor nekateri napovedovali lepo prihodnost, ostali so medtem izražali dvome in prerokovali, da ne bo dolgo obstal. »V tistih časih so seveda bili tudi dvomljivci, ne samo zunaj cerkvenih krogov, tudi v samih cerkvenih krogih,« pravi msgr. Trstenjak, ki je hvaležen Bogu, da se msgr. Bole kljub nasprotovanjem ni ustrašil uresničiti tega pomembnega projekta.

msgr. Franci Trstenjak
msgr. Franci Trstenjak © Rok Mihevc
Oče Franc je msgr. Trstenjaka k sodelovanju povabil kot mladega duhovnika, prijatelji in znanci so mu ob tem kar hitro nadeli naziv župnik največje slovenske župnije. »Gotovo se niti nisem zavedal vseh razsežnosti, ko sem sprejel nalogo glavnega in odgovornega urednika, ko me je msgr. Bole poprosil, če bi hotel uresničiti njegovo dolgoletno idejo. Nekako sem bil res idealist, zamišljal sem si, da bom že nekaj ustvaril, če bo Bog z menoj.«

Končano je bilo obdobje enoumja, ljudje so želeli slišati nekaj drugega

Družbene razmere, v katerih je Radio Ognjišče začel delovati, so bile dokaj ugodne. Naša država se je osamosvojila, oblast je postala nekoliko bolj širokodušna, msgr. Bole je lahko začel pridobivati oddajne točke, našteva msgr. Trstenjak in poudarja še, da so si ljudje po dolgem obdobju enoumja želeli slišati nekaj drugega, predvsem versko, cerkveno vsebino. »To je bila gotovo za naš program ena dobra, svetla točka, na katero smo se lahko naslonili in je potem pognala tako globoke korenine zvestobe pri naših poslušalcih.«

V našo ladjo tudi danes še butajo nasprotni vetrovi

Pošteni nasprotniki so hitro ugotovili, da smo lahko moteč faktor, saj smo med drugim ponudili prostor temam, ki so bile do takrat prepovedane, ne pozabi pripomniti msgr. Trstenjak. »V naša jadra so hoteli pihati viharji in hudi vetrovi. Morda so še tudi danes ti nasprotni vetrovi, ki butajo v našo ladjo radijskega življenja, kajti radio je z leti res postal prepoznaven medij, pridobil si je dobro ime, za katerega tudi skrbi. S svojim programom in s svojim odnosom želimo biti do vseh zelo spoštljivi, v sogovornikih ne iščemo slabih strani, ampak skušamo iz vsakega izvabiti najboljše.«

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev
Skupinska fotografija radijskih sodelavcev © Rok Mihevc

Različni pritiski niso zamajali temeljev

Tehnološki premiki, ki smo jim priča, prihod družbenih omrežij, in skušnjave prilagoditi medij komercialnim trendom niso zamajali glavnih temeljev Radia Ognjišče, ki sta evangelij in slovenstvo. »Ta dva temelja sta nekako ves čas močno prisotna v našem programu, v naši vsebini. Mislim, da se povsod izraža prav to dvoje. In dokler bom jaz na čelu te medijske hiše, bo šlo tako naprej. Zdi se mi, da je to edino pravilno. Že zato, ker smo slovenska radijska postaja, ker delamo v Sloveniji, ne more biti drugače. Ker pa smo cerkvena radijska postaja, katoliška radijska postaja, moramo res poskrbeti tudi za to, da je na prvem mestu oznanilo Boga, oznanilo Jezusa Kristusa, ki nikomur noče nič vzeti, ampak vsem prinaša obilo, če ga le želimo sprejeti v svoja življenja.«

Da bi sporočila sprejel čim širši krog poslušalcev...

Msgr. Trstenjak želi, da bi bil Radio Ognjišče še naprej uspešen. »Želim si še širšega kroga poslušalcev, ne glede na to, ali so verni ali niso, in da bi naša sporočila sprejeli, ob njih premišljevali in potem morda naredili kakšne zaključke za svoje življenje.« To lahko pomembno predrugači družbo, je prepričan. »Res si želim, da bi družba postajala boljša, da bi bili vsi skupaj bolj odprti in razumevajoči, da bi živeli drug z drugim in ne drug mimo drugega,« še pravi msgr. Trstenjak.

Slovenija, Radijski utrip, Novice
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...