Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
Mediji, novinarji (foto: Pixabay)
Mediji, novinarji | (foto: Pixabay)

Novinar je dolžan ščititi svoje vire

Slovenija | 26.11.2024, 14:35 Helena Križnik

Pod vlado Roberta Goloba se stopnjujejo pritiski na novinarje, še posebej na tiste, ki kritično poročajo o razmerah v državi in odgovornosti aktualne oblasti zanje. Na to so opozorili v Združenju novinarjev in publicistov. Obsodili so nedavno posredovanje policije proti novinarju Domovine Luki Svetini.

Smo priča poskusu ustrahovanja novinarja?

Spomnimo. Policija je pred tednom dni Svetino iskala na njegovem domu. Potem ko je poročal o nevzdržnih razmerah v zaporu na Dobu, je želela z njim opraviti uradni razgovor. Po oceni Svetine gre za poskus ustrahovanja, da bi razkril svoj vir.

Do poteze policije, ki je zahtevala podatke o tem, kako sta Domovina in njen novinar pridobila številke o zaprtih osebah na Dobu ter izplačilih za delovno uspešnost zaposlenih, so kritični v Združenju novinarjev in publicistov. Novinar je dolžan ščititi svoje vire, da lahko ohrani svojo verodostojnost, je v kratkem pogovoru za naš radio poudaril predsednik dr. Matevž Tomšič. »Če novinar ne ščiti svojih virov, potem izgubi zaupanje tistih, ki bi mu lahko posredovali relevantne informacije. Ščitenje novinarskih virov je torej tudi nekaj, kar morajo upoštevati država in njene institucije, kar se v tem primeru ne dogaja. Ta policijski poseg je po oceni našega združenja res povsem neupravičen, zanj ni nobenega razloga, zato ga ne moramo razumeti drugače kot nek pritisk na novinarja.«

Dr. Matevž Tomšič
Dr. Matevž Tomšič © STA/Daniel Novakovič

Siliti novinarja, naj krši poklicna načela, ni sprejemljivo

Siliti novinarja, naj se ne obnaša profesionalno in naj krši poklicna načela, ni sprejemljivo, je bil jasen dr. Tomšič. »Če želi novinar svoje delo opravljati tako, kot ga mora, če želi dejansko delovati kot nek nosilec nadzora nad delovanjem institucij - in konec koncev so tudi zapori vendarle relevantne institucije, nad katerimi je zaradi njihove specifike potreben nek zunanji nadzor - potem se tovrstni načini ustrahovanja ne bi smeli dogajati.«

Dr. Tomšič je ocenil, da je premierjev odnos do medijev, ki mu niso naklonjeni, in novinarjev, ki niso na liniji z njim, celo sovražen. »S tem se seveda daje tudi signal represivnim organom, da lahko ukrepajo zoper določene medije in določene novinarje.« Želel bi, da se s takšnimi praksami preneha, a verjetno se ne bo zgodilo nič, je razočaran dodal.

Slovenija, Novice
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...