Kardinal Parolin: Ustavite se, preden se zgodi nepopravljivo
Papež in Sveti sedež | 22.11.2024, 14:33 Marta Jerebič
Sveti sedež z zaskrbljenostjo spremlja razvoj dogodkov v Ukrajini. Vatikanki državni tajnik kardinal Pietro Parolin je ob robu nekega dogodka pozval k ustavitvi napetosti, preden se zgodi nepopravljivo. Komentiral je tudi papežev poziv k preiskavi morebitnega genocida v Gazi.
Preživela v holokavstu se ne strinja s papežem
Papež je v knjigi pred jubilejnim letom, ki je v nekaterih državah že izšla, v drugih pa še bo, pozval k preiskavi, ali dejanja izraelskih sil v palestinski enklavi ustrezajo definiciji genocida. Te njegove besede je na primer kritizirala 93-letna madžarska Judinja Edith Bruck, ki je preživela holokavst in jo je papež nedavno obiskal. Po njenih besedah o genocidu lahko govorimo, ko je milijon otrok zažganih do smrti. Prelivanje krvi v Gazi je "tragedija, ki zadeva vse", pravi, a ob tem poudarja, da Izrael ne poskuša izbrisati celotnega palestinskega prebivalstva. Edina stran v konfliktu, ki govori o genocidu, je po njenih besedah Hamas, ki je obljubil, da bo uničil judovsko ljudstvo po vsem svetu.
Kardinal Parolin je pojasnil, da je papež le ponovil »stališče Svetega sedeža« in to je, »da je treba te stvari preučiti, saj obstajajo tehnični kriteriji za opredelitev pojma genocida.
Romarji na poti k boljšemu svetu
Papež Frančišek sicer v knjigi z naslovom Upanje nikoli ne razočara. Romarji na poti k boljšemu svetu« razmišlja o družini, vzgoji, socialni, politični in ekonomski situaciji planeta, o geopolitiki in migracijah, podnebni krizi, novih tehnologijah ter miru.
Stopnjevanje napetosti v Ukrajini
V zvezi s tem je kardinal Parolin komentiral dogajanje v Ukrajini. Poudaril je, da se je treba ustaviti zdaj, dokler se še lahko, saj na določeni točki ne bomo več vedeli, kako nadzorovati razvoj situacije. Zato je odgovorne pozval, naj se ustavijo, preden pride do nepopravljivega. Dodal je, da Sveti sedež nadaljuje s prizadevanji za izmenjavo ujetnikov in vrnitev ukrajinskih otrok, ki so bili prisilno odpeljani v Rusijo. Trenutno sicer ni novega napredka na tem področju.