Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Bojan Ivanc - glavni ekonomist pri Gospodarski zbornici Slovenije (foto: Osebni arhiv)
Bojan Ivanc - glavni ekonomist pri Gospodarski zbornici Slovenije | (foto: Osebni arhiv)

Kakšne bodo posledice težav Nemčije?

Slovenija | 19.11.2024, 19:00 Andrej Šinko

Gospodarske razmere v Evropi so se v zadnjem obdobju poslabšale, kar se kaže tudi v nekaterih večjih državah. Nemčija se je znašla celo v politični krizi, omenjeno dogajanje pa bo vplivalo tudi na Slovenijo. Ta naj bi letos glede na napoved Evropske komisije beležila 1,4 odstotno gospodarsko rast, kar je za skoraj odstotno točko manj, kot ji je še spomladi napovedovala večina domačih in tujih ustanov.

Nemčija ima težave zlasti v avtomobilski industriji. Največja podjetja so napovedala odpuščanja, do njih pa naj bi po pričakovanjih prišlo tudi v drugih evropskih državah. Priprava odzivnih ukrepov v Nemčiji je povzročila politično krizo. Kancler Olaf Scholz bo sredi decembra šel v parlament po zaupnico, februarja pa naj bi Nemci šli na predčasne volitve.

Nemška koalicija je sicer že od vsega začetka imela precej različne poglede na nekatere rešitve, glavno težavo pa je predstavljala priprava proračuna. »Velik izziv je bil, kako spoštovati fiskalno pravilo zapisano v nemško ustavo, ob upoštevanju višjih izdatkov za obrambo, ki bodo potrebni v prihodnjih letih, in tudi to, da želijo Nemci ohraniti socialno državo in verjetno najti tudi ukrepe za podporo izvoznemu gospodarstvu,« je pojasnil glavni analitik na Gospodarski zbornici Slovenije Bojan Ivanc.

Nemška podjetja se sicer soočajo s konkurenčno prednostjo zlasti Kitajske, s katero pa imajo težave tudi Združene države Amerike. Zato namerava novoizvoljeni predsednik Donald Trump okrepiti protekcionistično politiko, da bi zaščitil ameriško gospodarstvo. Ivanc pojasnjuje, da to pomeni strošek za domače potrošnike, takšna politika pa dolgoročno ne more koristi gospodarstvu države, ki jo uvede.

Stopnja varčevanja se je močno povečala. Iz tega lahko ugotavljamo, da niso nujno višji prihodki tisti, ki nujno povečujejo gospodarsko rast.


Glede vpliva na staro celino pa Ivanc dodaja: »To bi bil tudi izziv za Evropo, saj bi se zelo verjetno povečala prodaja kitajskih proizvodov v Evropo. Tako da tudi v primeru, da kot Evropejci ne bi bili deležni višjih ameriških carin, čeprav na določene proizvode najverjetneje bomo, bo to izziv.«

Na stanje slovenskega gospodarstva, ki naj bi sicer že prihodnje leto spet beležilo približno 2,5 odstotno gospodarsko rast, bo vplivalo dogajanje v Nemčiji, pa tudi v drugih pomembnejših trgovinskih partnericah. Pomembna bo tudi domača potrošnja, ki letos zaradi negotovosti v svetu, ni takšna kot se je pričakovalo. »Stopnja varčevanja se je močno povečala. Iz tega lahko ugotavljamo, da niso nujno višji prihodki tisti, ki nujno povečujejo gospodarsko rast.«

Tudi v prihodnje je pričakovati rast plač, na eni strani zaradi pomanjkanja delavcev, na drugi pa tudi zaradi dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja, kar pa naj bi vplivalo tudi na dohodke v gospodarstvu.

Slovenija, Politika, Sociala, Teme, Novice
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...