Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Jedilno olje (foto: pexels)
Jedilno olje | (foto: pexels)

Olje blizu okna

Svetovalnica | 21.10.2024, 13:57 Maja Morela

V današnji družbi zanimanje za pravilno prehrano raste. Pri vrhunskih športnikih je ključ do uspeha ravno uravnotežena prehrana, je poudaril redni profesor na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, zaposlen na katedri za tehnologije rastlinskih živil in vino Rajko Vidrih. Z napredovanjem raziskav se razvija tudi razumevanje med zdravimi in nezdravimi maščobami, pri čemer ločimo med nasičenimi in nenasičenimi. Prekomerne količine nasičenih maščob lahko v telesu pripomorejo k kardiovaskularnim obolenjem.

Učinek nenasičenih maščobnih kislin pa je ravno nasproten, saj izboljšuje stanje. Na telo blagodejno vplivajo omega 3 maščobne kisline, katerih najboljši vir je ribje olje. »Največ zdravih maščob vsebuje oljčno olje. Največkrat ga vključujemo v mediteransko prehrano. Je pa tovrstno olje najbolj hvaležno pri toplotni obdelavi živil, razen pri cvrtju. Pri tem se hitro začne dimiti, česar ne želimo.«

Oljna repica

Nekoliko manj nam je znano olje oljne repice. »Pravilno ime je oljna ogrščica, saj iz semen te kulture pridobimo olje, ki ima do sedem odstotkov omega 3 maščobnih kislin. To olje se pri toplotni obdelavi ne dimi, je pa res, da nekoliko hitreje oksidira, kar se pozna na okusu. Z omenjenimi kislinami sta od oljne ogrščice bolj bogata še sojino olje in laneno. Slednje vsebuje kar 55 odstotkov omega 3 maščobnih kislin.«

profesor na Biotehniški fakulteti Rajko Vidrih
profesor na Biotehniški fakulteti Rajko Vidrih © Rok Mihevc

Postopki pridelave

Olja pridobivamo na s hladnim stiskanjem ali postopkom rafiniranja. Zelo pomembno je, kakšna semena uporabimo. »Po obiranju imajo semena v sebi visok odstotek vode. Če jih ne stisnemo takoj, jih moramo pravilno skladiščiti. To naredimo s sušenjem. Če damo mokra semena na kup, pride do pregrevanja in takrat pridelek lahko splesni.«

Olj v shrambi ne postavljamo blizu oken, če je le mogoče naj bodo v temni embalaži.

Običajno olja shranjujemo v plastični embalaži. Pri optimalnih pogojih shranjevanja negativnih učinkov embalaže na vsebino ni. »Težava se pojavi, kadar je izdelek v plastiki izpostavljen soncu in visokim temperaturam. Zato olj v shrambi ne postavljamo blizu oken, če je le mogoče naj bodo v temni embalaži.« Rok uporabe je odvisen od vrste maščobe, pri tem pa velja posplošeno pravilom da imajo maščobe v trdni obliki daljši rok trajanja.

Oddaja je dostopna v avdio arhivu.

Svetovalnica
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...