Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Papež Frančišek (foto: Simone Risoluti)
Papež Frančišek | (foto: Simone Risoluti)

Papež na Gregoriani: Izobrazba ne sme biti privilegij

Papež in Sveti sedež | 05.11.2024, 14:31 Marta Jerebič

Papež Frančišek je dopoldne obiskal najstarejšo rimsko papeško univerzo Gregoriano. V svojem 45-minut dolgem predavanju je poudaril, da mora biti izobrazba dostopna vsem, akademski svet pa ob tem še pozval, naj ne izgubi smisla za humor.

Začetki gregorianske univerze segajo v 16. stoletje, čas ustanovitelja jezuitov, svetega Ignacija Loyolskega, ki je postavil temelje rimskega kolidža.

Leta 1873 je papež Pij IX. odredil, da univerza uradno prevzame novo ime Papeška univerza Gregoriana.

Prostori, kjer stoji zdaj, so bili odprti leta 1930. Od takrat so jo obiskali številni papeži, Frančišek pa se je na tem jezuitskem ateneju mudil prvič.

Med alumni 27 svetnikov

Danes na univerzi študira skoraj 3 tisoč študentov, tako posvečenih kot laikov, iz 121 držav. Med najbolj slavnimi nekdanjimi študenti je 27 svetnikov, 57 blaženih in 16 papežev. 36 odstotkov kardinalskega zbora je svoj študij opravilo na Gregoriani, prav tako 24 odstotkov vseh škofov na svetu.

Izobrazba mora biti dostopna vsem

Papež Frančišek je v nagovoru ugotavljal, da žal stanje, ko je bilo izobraževanje privilegij, še ni izumrlo, in ob tem poudaril, da mora biti izobraževanje dostopno vsem. Izrazil je jasen ne ideologijam in ne teptanju razlik zaradi iluzije enotnosti.

Razorožiti besede

Ob tem, da je svet v plamenih zaradi norosti vojne, je pozval k razorožitvi misli, besed in pogledov. Dialoga ni od zgoraj navzdol, treba je biti na isti višini, da si gledamo v oči. Zato je papež pozval k manj katedrov in več miz brez hierarhije, drug ob drugem, vsi berači za znanje, ki se dotika ran, ki jih je treba ozdraviti.

Znanje se mora dotakniti trpečega mesa ubogih

Kot je dejal papež, mora biti univerza prostor srca. Znanje ne more izhajati samo iz abstraktnih idej, zasnovanih za mizo, ampak tudi iz stika z življenjem ljudstev in kultur. Kot se je izrazil, se mora dotakniti trpečega mesa ubogih.

Pri tem je spregovoril o vplivu umetne inteligence na poučevanje in raziskovanje. Noben algoritem ne more nadomestiti poezije, ironije in ljubezni in moči domišljije, je dejal papež in dodal, da morajo študentje biti v stiku s svojimi čustvi. Po njegovih besedah akademska skupnost tudi ne sme izgubiti smisla za humor.

Papež in Sveti sedež
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...