Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Predsednik SDS Janez Janša (foto: SDS)
Predsednik SDS Janez Janša | (foto: SDS)

Dr. Turk: Pravosodje Janši sporoča, da lahko z njim počne karkoli

Slovenija | 05.11.2024, 13:45 Petra Stopar

»To je atentat na vodjo opozicije,« je o sklepu sodišča, po katerem mora predsednik SDS Janez Janša tožilki in sodnikom v zadevi Patria povrniti 30.260 evrov stroškov pravdnega postopka, dejal prof. dr. Boštjan M. Turk.

Celoten osebni dohodek za stvar, za katero ni kriv

Kot je dr. Turk spomnil v pogovoru za naš radio, je bil tudi sam zaradi t. i. verbalnega delikta, ki to ni bil, obsojen na plačilo približno podobne vsote v zadevi Veno Taufer. »Če vi človeka, ki ima dva mladoletna otroka, obsodite na to, da mora dati celoten osebni dohodek za stvar, za katero niti najmanj ni kriv, potem ga v bistvu obsodite na to, da ga uničite. Nikoli si nisem mislil, ko sem to rekel, da bo prišlo do podobnega primera. To je pač atentat na vodjo opozicije, pri čemer recimo izstopa nekaj stvari, mogoče najbolj ta, da je on tukaj v bistvu vložil tožbo oziroma odškodninsko odgovornost zoper ljudi, ki so bili udeleženi v procesu Patria, za katerega vemo, da je pač popolnoma montiran proces. Njegov namen je bil Janeza Janšo oziroma vodjo opozicije leta 2014 umakniti z mesta, ki ga je zasedel, ga dati v zapor, zato da so pač zmagali volitve in da je tranzicijska levica dobila dvotretjinsko večino. To je prvi absurd,« je menil dr. Turk.

Drugo, kar zelo izstopa, pa je po njegovem mnenju vprašanje nepristranskosti sojenja. Sojenje mora po Turkovih besedah ne le vsebovati elemente nepristranskosti, ampak tudi dajati videz nepristranskosti. »To je absoluten pogoj za to, da se nek sodni proces lahko odvija v pogojih, ki jim rečemo demokratični in pravni, se pravi, da imamo pravno državo. Tukaj, pri tako kolosalni kazni, ki je, bi rekel, seštevek odvetniškega honorarja, za kolikor smo poučeni, tri ure nekega nekega sodnega zasedanja, je to seveda vse skupaj v celotnem kontekstu daleč od videza nepristranskosti in s tem so kršeni temeljni elementi sodnega postopka,« je prepričan.

Urška Bačovnik Janša, Janez Janša in Milan Zver
Urška Bačovnik Janša, Janez Janša in Milan Zver © Daniel Novakovič/STA

To je pač atentat na vodjo opozicije, pri čemer recimo izstopa nekaj stvari, mogoče najbolj ta, da je on tukaj v bistvu vložil tožbo oziroma odškodninsko odgovornost zoper ljudi, ki so bili udeleženi v procesu Patria, za katerega vemo, da je pač popolnoma montiran proces.

Meni še, da ima sodba političen namen oziroma da pravosodje Janezu Janši sporoča, da z njim lahko počne karkoli. »To pa je izredno nevarno za stanje pravne države, v katero pa nihče več ne verjame, pa tudi nenazadnje, zaradi tega, kar se je včeraj zgodilo z Janšo, vsak razume, da ljudje delijo t. i. pravico neodvisno od zakonov in neodvisno od dejanske krivde posameznika, ki pa je tukaj sploh ni. On se je samo pritožil na neko sodbo, ki je bila kot taka razveljavljena s strani najvišje instance v državi, torej ustavnega sodišča, in potem tudi zastarala, ne glede na to, da si je Janša na vse načine prizadeval, da temu ne bi bilo tako,« je spomnil.

Boštjan M. Turk
Boštjan M. Turk © Nada Mihajlovič/STA

Prvak SDS je od države, nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar ter sodnikov Barbare Klanjšek, Milana Štruklja, Vesne Žalik in Branka Masleše terjal nekaj več kot 900.000 evrov odškodnine. Očital jim je nezakonito delo v procesu Patria. Postopek v tožbi zoper državo še teče ločeno, del proti tožilki in sodnikom pa se je končal januarja 2023 z za Janšo zavrnilno sodbo. Sodišče je aprila lani izdalo sklep, s katerim je odločilo še o pravdnih stroških. V sklepu je zapisalo, da mora Janša povrniti Zobec Hrastar stroške pravdnega postopka v višini 7745,93 evra, Klanjšek v višini 7609,43 evra, Štruklju, Žalik in Masleši, ki so imeli skupnega zastopnika, pa v skupni višini 7291,90 evra.

Povampirjena sodniška kasta v službi izrojene levice verjame, da je nedotakljiva in da nikoli ne bo odgovarjala za kriva sojenja ter uničevanje posameznikov in družin.

Janša ter Zobec Hrastar in Klanjšek so se na tak sklep pritožili. Pritožbe je obravnavalo mariborsko višje sodišče, ki je sklep nižjega sodišča potrdilo, pri tem pa je Zobec Hrastar in Klanjšek priznalo še nekoliko višje stroške. Kot je razvidno iz sklepa, ki ga je na družbenem omrežju X objavil Janša, mora slednji Zobec Hrastar povrniti 11.552,33 evra, Klajnšek 11.415,83 evra, Štruklju, Žalik in Masleši pa skupaj 7291,90 evra sodnih stroškov. Skupaj 30.260 evrov. Zobec Hrastar in Klanjšek mora Janša dodatno povrniti še 205 oziroma 211 evrov stroškov pritožbenega postopka.

Ob objavi na X je opozoril, da je sklep višjega sodišča dokončen, saj gre za odločitev o stroških. Tako nanj ni mogoče zahtevati revizije na vrhovnem sodišču ali vložiti pritožbe na ustavno oz. evropsko sodišče. Po njegovih besedah sodnica kranjskega okrožnega sodišča Tanja Bizjak, ki sodi v omenjeni zadevi, že več kot leto dni ni razpisala naroka za preostanek odškodninske tožbe zoper državo. »Povampirjena sodniška kasta v službi izrojene levice verjame, da je nedotakljiva in da nikoli ne bo odgovarjala za kriva sojenja ter uničevanje posameznikov in družin,« je zapisal predsednik SDS.

Slovenija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...