Je to že ali še normalno? Noč čarovnic in priporočila NIJZ ...
Slovenija | 30.10.2024, 10:04 Jure Sešek
Nisem mogel verjeti, težko dojamem, da Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob noči čarovnic, ki bo 31. oktobra, na spletni strani svetuje staršem na slovenskem, ne v Združenih državah Amerike, na Slovenskem, citiram: »Naj se z otroki dogovorijo o spoštovanju pravil, ki bodo zmanjšala tveganje za različne poškodbe med praznovanjem noči čarovnic.« Konec citata.
V nasvetih so se dotaknili praznovanja na prostem in nabiranja sladkarij, pa tudi izbire kostumov in okraševanja domov. Ponavljam: nabiranja sladkarij, izbire kostumov in okraševanja domov. Na noč čarovnic. Prosim? Prosim? Ja! Pri nas, v Sloveniji! Priporočila za varno praznovanje noči čarovnic. Praznovanje! Naša osrednja nacionalna ustanova, katere glavni namen je proučevanje, varovanje in zviševanje ravni zdravja prebivalstva Republike Slovenije, je izdala, denimo, naslednja priporočila: »Otroci, mlajši od dvanajst let, naj bodo na prireditvah pod nadzorom odrasle osebe ali v družbi prijateljev, pri sebi pa naj imajo mobilni telefon. Na ulice jih lahko spustijo šele, ko so prepričani, da so ti sposobni varno ravnati v prometu. Starši naj otroke poučijo, da nikoli ne smejo vstopiti v domove ali avtomobile, katerih lastnika ne poznajo.«
Res ne vem, sem tako za časom ali pa nekdo, ki je prevelik ljubitelj ameriških grozljivk in ostalih klasik ob noči čarovnic, pošteno pretirava. Je zadeva res že tako prisotna pri nas, da nas je treba učiti kakšne sladkarije dajati otrokom? Je res treba svetovati kakšno okrasitev stanovanja izbrati, da bo varna? Je res že toliko staršev v tej naši deželi, ki oblačijo otroke v kostume v tem jesenskem času? Čakajte, a res že hodijo po vaseh in mestih, zvonijo pri vhodnih vratih in čakajo na sladarije? Res? Ne rečem, prav mogoče je, da sem zaspal nekje pod Šmarno goro in ne vem kaj se dogaja naokrog. Mogoče, a dvomim, da bi preslišal vse o tako velikih razsežnostih praznovanja. Dvomim, da le še jaz ne bi opazil skupin otrok, ki na noč čarovnic počnejo, kar sem opisal.
Je zadeva res že tako prisotna pri nas, da nas je treba učiti kakšne sladkarije dajati otrokom? Je res treba svetovati kakšno okrasitev stanovanja izbrati, da bo varna? Je res že toliko staršev v tej naši deželi, ki oblačijo otroke v kostume v tem jesenskem času?
NIJZ je pripravil nasvete tudi glede varne izbire kostuma. Priporočajo: »Kostumi naj imajo trakove in okraske, ki odbijajo svetlobo ali žarijo v temi za zagotovljeno varnost v prometu. Priporočljivo je, da so izdelani iz negorljivih ali počasi gorljivih materialov, obutev pa naj ne bo prevelika ali ima visoke pete. Dodatni rekviziti naj imajo konice iz mehkih materialov.« Oprostite, mislim, da se šalijo. To ne more biti res. Doslej še nikoli pred pustom nisem ujel podobno natančnih in tako obsežnih navodil. Pa se mi zdi, da imajo pustni običaji nekoliko daljšo tradicijo pod Triglavom. Ali pa se morda spet motim? In še in še in še ...
Učijo nas, kakšne naj bodo maske, katera ličila niso zdrava ... Vam povem. Še malo, še malo, pa bo Pustna Sobotna iskrica izumrla. »Sobotno iskričina noč čarovnic«, pripravi se! Groza. Še malo, pa bodo kurenti prijazno odstopili prostor vampirjem, čarovnicam in zombijem. Maske bodo preganjale jesen, nič več zime. Se vam zdi nemogoče? Kar poglejte, praznik Vseh svetih so že uspešno nadomestili z nočjo čarovnic. Koliko prispevkov bo o praznovanju Vseh svetih in koliko o noči čarovnic? Mislite, da bodo Vsi sveti »dobili« kak film na televizijah? Pa preštejte »Hellowen grozljivke«, celodnevne pakete grozljivk v ponudbi naših ponudnikov. Odgovorne za naše zdravje skrbi celo okrasitev domov. Mhm, okrasitev domov za »Helloween v Sloveniji«!? Za varnejšo okrasitev doma predlagajo: električne sveče ali svetleče palčke. Ob tem dodajajo, da morajo biti verige električnih lučk izdelane skladno z evropskimi varnostnimi standardi. Opozarjajo tudi na napihljive balone, ki so nevarni za otroke do 8. leta starosti, saj se z njimi lahko zadušijo, zato je priporočljivo, da se z njimi ne igrajo.
Se spomnite, kako so nas nekdaj »skrbele« buče in njihovo izrezovanje? Včasih se nam je zdelo čudno, če jo je kdo za 1. novembra mahnil na izlet, danes je čas teh praznikov eden izmed vrhuncev turistične sezone v letu. Še Botanični vrt ima razstavo ob noči čarovnic: "Pokopališče izumrlih rastlin". Oprostite, komaj verjamem in res težko dojamem. Jasno mi je, da bom čez deset let, če mi bodo dana, prav trapasto buljil v ta zapis, ob meni pa bodo grozne podobe čudnih bitij, ki bodo v maskah čakale, da gredo po sladkarije, starejši pa na zabave. Verjetno! Samoumevno bo, vajeni bomo in nihče se ne bo spraševal, če je to mogoče. A javno obljubim, da se mi bo tisto ravnanje tudi takrat zdelo skrajno neumno, nespoštljivo in boleče. Ker bomo, kaže, povsem, ampak res povsem pozabili na naš cerkveni koledar in tradicijo. Kaj šele na srčno, z vero podkrepljeno razumevanje praznika Vseh svetih in dneva vernih duš.
Včasih se nam je zdelo čudno, če jo je kdo za 1. novembra mahnil na izlet, danes je čas teh praznikov eden izmed vrhuncev turistične sezone v letu.
Tole me je pa, povem po resnici, preveč ujezilo. Kaj se skriva za tako »promocijo« dneva čarovnic, ne vem. Denarci gotovo, kaj drugega, celo bolj bolečega pa tudi. A ne znam brskati za tem. Nočem. Raje grem. Grem! Po cvetlični aranžma, ki ga bom postavil na atijev grob. Čakajte, ali pa morda raje izberem svetleče palčke in električne sveče za dom. Pa sladkarije, če pridejo grozne šeme na obisk ... Ah! Mi bomo verjetno nekako še zdržali. Upam. Verne duše v vicah pa ... »Pa-pa!« Ne vem, če se bo še kdo spomnil nanje, kaj šele, da bi sklenil roke v molitev. »Pa-pa ... »